Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šance na volání v metru se vzdaluje. Dopravní podnik chce víc peněz

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Při cestování novou trasou pražského metra z Dejvic do Motola by neměl být problém telefonovat v tunelech mezi stanicemi nebo se připojit na internet. Optimistická vize, která už je v řadě západních metropolích skutečností, se však v tuzemském prostředí začíná rozplývat. Pražský dopravní podnik se totiž stále nemůže dohodnout na ceně za položení kabelů.

Metro (ilustrační) foto: MAFRA: Tomáš Krist

Kompletní pokrytí stanic a tunelů mobilní sítí GSM a připojením k internetu třetí generace mělo být pilotním projektem českých operátorů sdružených v Asociaci provozovatelů mobilních sítí. Kvůli průtahům však nyní hrozí, že se vysílače do plánovaného otevření stanic nestihnou nainstalovat.

Hluché tunely

Pokrytí tunelů mezi novými stanicemi má sloužit jako pilotní projekt pro budoucí umístění vyzařovacích kabelů do tunelů celé sítě metra.

V současnosti je mobilní signál dostupný pouze ve stanicích. Připojení k internetu ve stanicích metra je možné pouze přes zastaralou technologii 2G.

„Dodatečná instalace by pak byla zbytečně technologicky složitější a také téměř dvakrát dražší. Z těchto důvodů by byla ohrožena její realizace,“ uvedla šéfka sdružení operátorů Michaela Renčínová.

Podle ní si nasazení nových technologií v metru vyžádá investice v řádu stovek milionů korun. „Zasíťování jediné stanice včetně tunelu přijde zhruba na 10 milionů korun,“ vysvětluje Renčínová s tím, že návratnost takových výdajů je „sporná“.

Vyjednávání operátorů s pražským dopravním podnikem trvá už několik let. Dohoda je však stále v nedohlednu, přičemž jádrem sporu je hlavně cena za poskytnutí prostoru pro vysílač. „Cenově výrazně nižší návrh operátorů, týkající se uložení vyzařovacího kabelu – antény, byl pro DPP neakceptovatelný. Ze strany operátorů šlo o návrh, který naprosto neodpovídá současným tržním cenám,“ říká mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

„Vzhledem k tomu, že snížením ceny by DPP přišel o zisk, který by se tímto stal ziskem soukromých společností, nemůže v žádném případě přijmout cenu v operátory navrhované výši,“ dodal Štábl s tím, že podnik chce navrhnout kompromis v porovnání se standardní sazbou.

Autor: