Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Nový balík protiruských sankcí je na světě. Zahrnuje cenový strop na ruskou ropu do třetích zemí

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová má proslov v Evropském parlamentu o eskalaci ruské války na Ukrajině. (5. října 2022) foto: ČTK

Velvyslanci zemí Evropské unie se ve středu shodli na novém balíku sankcí za pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině. Informovalo o tom české předsednictví EU. Součástí celkově osmé sankční sady je dohoda na zavedení cenového stropu na ruskou ropu.
  12:21

„Schválili jsme nový balíček sankcí,“ řekl polský velvyslanec při EU Andrzej Sados. „Zahrnuje cenový strop pro ruskou ropu dodávanou do třetích zemí a mechanismy, které mají zabránit obcházení sankcí.“

Sankce, které mají podle agentury Bloomberg vstoupit v platnost ve čtvrtek, by zakázaly námořní přepravu ruské ropy do třetích zemí za ceny přesahující strop. Strop bude v praxi fungovat tak, že lodě přepravující ruskou ropu do mimounijních zemí nebudou mít přístup k pojištění, pokud by jejich náklad přesahoval cenový strop. Ten hodlá EU stanovit až po dohodě se skupinou ekonomicky vyspělých zemí G7, která přijetí tohoto kroku iniciovala.

Na přepravu ropy prostřednictvím ropovodů by sankce neměly mít vliv.

Opatření také rozšiřuje zákaz dovozu zboží včetně ocelových výrobků a zakazuje také poskytování IT, inženýrských a právních služeb ruským firmám.

Širší sankční balíček by se podle Bloombergu měl naopak zaměřit na řadu jednotlivců i subjektů zapojených do pořádání nedávných referend na okupovaných územích. Omezuje také přístup k leteckému zboží, elektronickým součástkám a specifickým chemickým látkám.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat