Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Saúdská Arábie má nová opatření na podporu finančního trhu

Ekonomika

  21:42
RIJÁD - Centrální banka Saúdské Arábie zavádí nová opatření k posílení stability finančního trhu. U komerčních bank uloží zhruba 20 miliard rijálů (128 miliard korun) a zavede dva nové nástroje peněžního trhu, aby zmírnila dopady prudkého růstu tržních úrokových sazeb v důsledku propadu cen ropy.

Mohamed bin Salmán, syn saúdskoarabského krále, zástupce korunního prince a ministr obrany. Jeho vize hraje rozhodující roli v dalším směřování arabské monarchie. foto: Reuters

Uvedla to v neděli agentura Reuters.

Centrální banka tyto peníze uloží u komerčních bank jménem vládních institucí, aby „podpořila finanční stabilitu“. Dodala, že komerčním bankám v rámci podpůrné měnové politiky rovněž nabídne nové instrumenty v oblasti repo operací.

Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě. Nízké ceny této strategicky důležité suroviny ale vedly k poklesu příjmů a omezily příliv petrodolarů do saúdskoarabského finančního systému.

Celkové vklady u komerčních bank, které se řadu let zvyšovaly, vykazovaly letos v červnu meziroční pokles o 3,3 procenta. To podkopává likviditu v bankovním systému a tlačí vzhůru úrokové sazby, což má negativní dopad na ekonomiku i na veřejné finance.

Tlak na růst úroků v Saudské Arábii by letos mohl zesílit, pokud americká centrální banka (Fed) přikročí k dalšímu zpřísnění měnové politiky. Někteří odborníci se domnívají, že saúdskoarabská centrální banka nakonec bude muset sáhnout k důraznějším opatřením, například ke snížení objemu povinných bankovních rezerv.

Centrální banka v nedělním prohlášení zdůraznila, že saúdskoarabský finanční sytém zůstává zdravý. Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu půjček v portfoliích komerčních bank nepřekračuje 1,3 procenta.

Autor: