Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sazka chystá ostrý návrat, chce vyštípat Fortunu

Ekonomika

  8:02
PRAHA - Noví majitelé Sazky mají s loterijní firmou a jejími terminály velké plány. A jejich součástí je, že se pokusí zbavit se konkurence ze strany Fortuny a "vyštípat ji" z prodejní sítě. Ofenziva nové Sazky právě začíná.

Manažer PPF Kamil Ziegler se stane novým generálním ředitelem Sazky. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

První kroky zástupců firmy Sázková kancelář, která vyhrála tendr na prodej Sazky a která je ve společném vlastnictví skupin PPF a KKCG, povedou k obchodním partnerům. To by mohlo být do dvou měsíců, jakmile převzetí Sazky povolí antimonopolní úřad. "Už jsme podali žádost o schválení transakce. Teprve potom budeme moci začít firmu řídit," řekl LN budoucí ředitel Sazky Kamil Ziegler.

INFOGRAFIKA

Noví majitelé loterijní firmy začnou poté jednat s partnery a obnovovat smlouvy, které byly uzavřeny insolvenčním správcem a které mohou být vypovězeny s nástupem nového vlastníka.

Hlavním cílem čerstvého vedení bude především zvyšovat tržby Sazky. Chce proto přijít s motivačními prvky pro nájemce terminálů. "Může to být finanční motivace, mohou to být různé soutěže závislé na navýšení tržeb či společenské akce," vyjmenovává Ziegler.

Boj o terminály brzo vypukne

 Nastupující šéf Sazky věří, že získá zpět i ty provozovatele terminálů, kteří odešli k Fortuně. A nejen to. Bude se chtít zbavit konkurence i tam, kde jsou v provozu oba terminály, Sazky i Fortuny, vedle sebe.

"Fortuna obsazovala provozovny, které mají větší obraty a jsou lukrativnější. Tam my budeme s provozovateli jednat," říká Ziegler s tím, že nebude provozovatelům nabízet exkluzivní smlouvy, ale spíš lepší obchodní podmínky.

"Pokud racionální provozovatelé terminálů uvidí, že sázející přicházejí a chtějí prosázet nějaké peníze, třeba stovku, a z toho 75 korun prosázejí u Sazky, tak pevně věřím, že dojdou k tomu, že mít oba terminály je zbytečné," dodává. Fortuna má aktuálně 1300 terminálů, Sazka jich provozuje 6500, na řadě míst si konkurují.

Co na to Fortuna? Očekává, že PPF s KKCG budou respektovat zákonem stanovené podmínky volné soutěže. "Prodejním místům dál nabízíme atraktivní podmínky k prodeji produktů na našich terminálech," sdělil LN mluvčí Fortuny Petr Šrain. Zda mohou provozovatelé ukončit s Fortunou smlouvy jen tak, není jasné, společnost nechce smluvní podmínky komentovat.

Přijdou nové produkty

Sazce má pomoci zvýšit tržby i zavedení nových neloterijních produktů. Síť šesti a půl tisíce míst se dá podle Zieglera využít efektivněji než je jen dobíjením kuponů. Chce proto jejich prostřednictvím rozjet širší byznys, jako jsou platby všeho druhu. Ty Sazka nabízela už předtím, než se dostala do konkurzu, nyní v tom ale bude podnikat s mnohem větším záběrem.

Ani Fortuna však nechce zůstat pozadu. "Na pobočkách Fortuny již prodáváme vstupenky sítě Ticketportal, další služby rozšíříme i na loterijních terminálech," řekl Šrain.

Jarda Jágr zůstává ve hře

Dalším trumfem "nové" Sazky má být účinná reklamní kampaň. Na tu padnou desítky milionů korun. Stávající reklamní kampaň, které propůjčil tvář hokejista Jaromír Jágr, má prý pozitivní efekt. Ziegler proto připouští, že by v ní mohl národní reprezentant pokračovat i v budoucnu.

Faktem je, že se i díky reklamní kampani Sazce pomalu zvyšují tržby. Za uplynulý víkend vzrostly tržby z jejích her Sportka a Šance oproti předchozímu týdnu o pět procent. Naproti tomu Loto se šťastným číslem od Fortuny i přes novou reklamní kampaň s filmovou postavou Rockyho utržilo o šest procent méně. Fortuna to ale považuje jen za krátkodobé týdenní výkyvy.

"Důležitý je dlouhodobý trend, kdy od spuštění kampaně vzrostly naše tržby o více než 60 procent, a náš cíl 30 procent trhu během dvou let je více než reálný," tvrdí Šrain.

Třetí na trhů loterií je Tipšestka společnosti Tipsport. Její kampaň s Leošem Marešem ale moc nezabrala, týden od týdne jí klesají tržby.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat