Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sazka má věřitelský výbor. Hušák ztrácí vliv

Ekonomika

  11:40aktualizováno  15:36
PRAHA - Městský soud v Praze dnes jmenoval členy prozatímního věřitelského výboru loterijní společnosti Sazka. Jsou jimi společnost Moranda, firma Siderius (obě navázané na Petra Kellnera), společnost KKCG Structured Finance Karla Komárka, GTECH Corporation a Česká spořitelna.

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák (vlevo) a předseda ČSTV Pavel Kořan foto: ČTK

Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Soud zároveň znovu ustanovil Josefa Cupku předběžným správcem. Rozhodnutí hraje do karet hlavně oponentům šéfa Sazky Aleše Hušáka, který se snaží prosadit úvěrovou smlouvu se společností Gladiolus. O té ovšem teď budou rozhodovat Hušákovi největší oponenti Kellner s Komárkem.

Vše o kauze Sazka

"Ustanovení předběžného správce zajistí plynulý chod Sazky. Naším cílem je co nejrychleji obnovit důvěru sázejících, zajistit finanční stabilitu Sazky, začít standardně vyplácet všechny výhry a hradit závazky vůči všem dodavatelům, " přivítal ustanovení výboru zástupce Komárkovy KKCG Jiří Radoch.

Soud dnes neučinil žádné rozhodnutí o úpadku Sazky. Hušák se o podání vlastního insolvenčního návrhu rozhodne do pondělí. Jediným konkrétním krokem dnešního jednání byl právě návrh státní zástupkyně na ustanovení předběžného věřitelského výboru Sazky.

"Obsahem jednání byla ekonomická situace Sazky. Nadále trvají rozpory mezi Romanem Ječmínkem a Alešem Hušákem," řekla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

"Hušák se vyjádřil ve smyslu, že vyčká na rozhodnutí soudu o smlouvě o úvěru (se společností Gladiolus). Soud o nich však zřejmě rozhodovat nebude," dodala Lhotáková. Smlouvy o úvěru bude by měl posuzovat právě sestavený prozatímní věřitelský výbor.

Smlouva se společností Gladiolus byla podle Lhotákové klíčovou otázkou dnešního jednání. Termín projednání insolvenčního návrhu stanovený na 21. dubna stále platí, neboť dosud se k insolvenčnímu návrhu Hušák nepřipojil. Soud podle ní potřebuje Hušákovo přistoupení k řízení k tomu, aby mohl považovat Ječmínkův návrh na insolvenční řízení se Sazkou za dlužníkův návrh. "Tuto podmínku vyžaduje insolvenční zákon, bez toho nemůžeme rozhodnout o úpadku na základě návrhu dlužníka do 15 dnů," podotkla.

Kromě Hušáka soudce vyslýchal právě Ječmínka, právního zástupce Sazky Jaromíra Císaře, zástupce společnosti Moranda Tomáše Rybáře a právního zástupce skupiny KKCG Davida Koláčka.

Podle Lhotákové insolvenční zákon nestanovuje lhůtu, do kdy má insolvenční soudce rozhodnout o jmenování případného prozatímního věřitelského výboru. Soud smlouvy o úvěru nebude posuzovat právě s ohledem na návrh státní zástupkyně na ustanovení prozatímního předběžného výboru.

Autoři: ,