Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Sazku čeká perný týden, který rozhodne

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Vondrouš Roman ČTK

PRAHA  Klíčové zasedání věřitelů loterijní společnosti Sazka se blíží. Ve čtvrtek se koná schůze věřitelů, jež o dalším osudu Sazky rozhodne. Sazku čeká snad nejdůležitější týden v její více než padesátileté historii. Když nepodá odvolání, přijde už zítra o licenci na své nejdůležitější hry včetně Sportky.

Pokud se navíc největším věřitelům, firmám PPF a KKCG, nepodaří na čtvrtečním jednání zbavit se šéfa Sazky Aleše Hušáka a zastavit jeho vlastní návrhy na řešení úpadku Sazky, skončí firma s největší pravděpodobností v konkurzu.

O Sazku se zajímá několik silných finančních skupin, vedení společnosti včetně Hušáka dávalo přednost nabídce Penty a E-Investu, za kterým stojí Martin Ulčák. Sazce měly firmy podle původního návrhu poskytnout úvěr 2,5 miliardy korun a naopak chtěly 51 procent z nového základního jmění firmy.

INFOGRAFIKA


Svou nabídku ale předložili i největší věřitelé, KKCG chtěla navýšit základní kapitál Sazky o 2,8 miliardy korun, za což žádala 67 procent akcií, deklarovala ale připravenost nabídku upravit.

Po vstupu PPF se objevil společný návrh této skupiny a KKCG, které nabídly akcionářům Sazky od příštího roku 200 milionů korun a ponechání pětinového podílu v Sazce. Penta a E-Invest uvedly, že jsou připraveny podporovat sportovní svazy částkou 300 milionů korun ročně a garantovat zachování 30procentního podílu v Sazce.

Reorganizační návrhy
Po vyhlášení insolvenčního řízení se sešlo několik návrhů na reorganizaci. Hušák například navrhuje restrukturalizaci dluhů, prominutí jejich části a odklad splatnosti, Sazka by měla prodat část majetku, zajistit financování provozu a provést provozní restrukturalizaci.

Vše o kauze Sazka


Společný návrh podali velcí věřitelé (KKCG, Moranda, Sidereus a PPF), podle nich by reorganizace také spočívala mj. v restrukturalizaci dluhů, prominutí jejich části a odkladu splatnosti. Firma by také vydala nové akcie.

"Ve firmě stále hospodaří jen Aleš Hušák a jeho parťáci. Hušák toleruje, aby Penta vyzobávala rozinky z distribuční sítě, a E-Invest má prodloužit agonii Sazky přinejmenším o jeden měsíc.

Oni totiž potřebují získat čas pro lotynku Fortuny, ne k záchraně Sazky. A to stěží zamaskuje," uvedl pro ČTK mluvčí skupiny PPF Milan Tománek s tím, že PPF preferuje reorganizaci jako cestu z bankrotu. "Management Sazky však zjevně vede firmu do konkurzu," dodal Tománek.

Druhý z hráčů o budoucnost Sazky, investiční skupina Penta, své rivaly z PPF a KKCG rovněž ostře napadá. Mluvčí Penty Martin Danko minulý týden o aktivitách PPF a KKCG pro agenturu ČTK uvedl, že reorganizaci firmy nemyslí vážně a že na věřitelské schůzi 26. května budou prosazovat bankrot Sazky. To mluvčí PPF Tománek striktně odmítá s tím, že Sazka se v bankrotu již nachází.

A co dál?
Budoucnost Sazky je po vyhlášení insolvence nejistá, podle prohlášení všech zainteresovaných by byla nejlepším řešením reorganizace. V tomto případě zadlužená společnost nadále funguje podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.

Insolvenční správce nedávno uvedl, že v prvním čtvrtletí 2011 firma vykázala ztrátu zhruba 867 milionů korun, zástupci Sazky ale tato čísla odmítají s tím, že ztráta je o přibližně 140 milionů nižší.
Sazka koncem ledna zveřejnila v insolvenčním rejstříku, že její majetek činí 14,16 miliardy korun (z toho pohledávky 10,5 miliardy korun), závazky Sazky byly vyčísleny na 9,4 miliardy korun.

Po vyhlášení insolvenčního řízení se přihlásilo přes dva tisíce věřitelů, jejichž nároky (podmíněné i nepodmíněné) přesáhly 40 miliard korun. Situace v Sazce je po přihlášení mnohamiliardových pohledávek nepřehledná, není totiž jisté, kdo bude mít mezi věřiteli hlavní slovo.

Příliš dobrá není ani budoucnost hlavního podnikání firmy, která se již potýká s poklesem sázek. Od druhé poloviny roku navíc bude muset čelit novým číselným loteriím Fortuny nebo Synot Tipu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...