Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V Česku loni hrozil run na banky. Byla to hra o čas, rozváželi jsme peníze do bankomatů, aby nedošly, říká bankéřka


Výkonná ředitelka České bankovní asociace Monika Zahálková. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
V okamžiku, kdy banka Sberbank začala v Česku zavírat pobočky a přestala poskytovat možnost výběru ze svých bankomatů, se do práce pustili dezinformátoři. Došlo k destabilizaci trhu. Mnoho lidí ovládla obava o jejich vklady, líčí Monika Zahálková, výkonná ředitelka České bankovní asociace. V rozhovoru pro Lidovky.cz se také vyjadřuje k možnému škrtnutí státní podpory stavebního spoření. „Produkt je unikátní, třeba co se týče půjček,“ upozorňuje.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: V čele České bankovní asociace stojíte takřka tři roky. Co za tu dobu bylo pro vás největší pracovní výzvou?
Jednoznačně ztráta licence Sberbank CZ v březnu 2022 (Sberbank se vloni dostala do potíží kvůli odlivu vkladů, k němuž došlo po únorovém vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu. Úvěrové portfolio Sberbank nakonec koupila Česká spořitelna, jak se v minulém týdnu potvrdilo. Za úvěry v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun zaplatila spořitelna 41,053 miliardy korun – pozn. aut.). Naším úkolem tehdy bylo odřídit veškerou následnou komunikaci mezi bankami, jejich klienty a institucemi. A udělat pokud možno všechno, abychom uklidnili situaci. Lidé se obávali, že co potkalo Sberbank, může v podobném scénáři potkat i jejich banku. Ty v tuzemsku působící však jsou jedny z vůbec nejstabilnějších v Evropě. Jsou výborně vybavené.

Krize Sberbank byla vyvolána externím geopolitickým vývojem. Jednalo se o izolovaný a specifický problém jedné banky, který vypukl po vyhlášení sankcí uvalených na mateřskou Sberbank, největší banku v Rusku. Právě toto bylo potřeba vysvětlit všem klientům bank, kteří se obávali o své úspory. Podařilo se, byť to pro mne i můj nový tým bylo extrémně náročné. Pozitivně mi z tohoto období vystoupily dvě věci. Výborná spolupráce s Českou národní bankou (ČNB) a také, že banky v těch horkých dnech odhodily jakékoliv konkurenční boje a snažily se vzájemně si pomáhat. Pochopily, že pokud se nesemknou, ohrozí to každou z nich, bez ohledu na jejich velikost.

Lidovky.cz: Co tehdy naznačovalo možnému vzniku runu na banky, tedy situaci, kdy klienti začnou hromadně vybírat vklady, protože ztratili důvěru v banky?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!