Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Sberbank expanduje na okupovaný Krym, první bankomaty jsou již na místě

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Největší ruská banka Sberbank zahájí činnost na okupovaném poloostrově Krym. Sberbank už na poloostrově instalovala své první bankomaty a pobočky otevře v první polovině letošního roku.
  15:41

Největší ruské společnosti dříve odmítaly na Krymu působit z obavy, že by na ně dopadly západní sankce. Na Sberbank nicméně sankce v důsledku ruské invaze na Ukrajinu dopadly už loni, píše agentura Reuters.

„Sberbank vytvořila tým a začíná pracovat na Krymském poloostrově,“ uvedla banka. V průběhu letošního roku bude postupně otevírat pobočky, první začnou v největších městech fungovat v první polovině roku, dodala.

Sberbank je jednou z několika ruských bank, které mají zakázaný přístup k mezinárodní platební síti SWIFT, což omezilo její bankovní aktivity v zahraničí. Západní sankce pocítili i někteří její vedoucí pracovníci.

24. února 2022

Své aktivity byla Sberbank loni nucena ukončit na téměř všech evropských trzích, včetně České republiky. Kvůli sankcím jí loni klesl čistý zisk o 75,7 procenta na 300,2 miliardy rublů (96,5 miliardy korun). V prosinci nicméně Sberbank uvedla, že v příštích dvou letech hodlá otevřít pobočku v Číně.

Česká národní banka (ČNB) zahájila kroky k odnětí licence Sberbank CZ loni na konci února. Důvodem bylo zhoršení situace banky kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Na začátku května pak ČNB odebrala bance licenci a pražský městský soud následně poslal Sberbank CZ do likvidace.

25. února 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat