Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Schäuble: Unie stojí před nejtěžší zkouškou. Čas velkých vizí je pryč

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ministr financí Wolfgang Schäuble | foto: ČTK/AP

BERLÍN Evropská unie stojí před možná největší zkouškou ve své historii. A na její zvládnutí nemá mnoho času. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble, jeden z nejvlivnějších evropských politiků, v exkluzivním rozhovoru pro LN nezastírá, že situace EU je vážná.

„Evropa čelí řadě krizí. Samozřejmě se zabýváme výsledkem britského referenda. Stejně tak ale i velkým pohybem uprchlíků, teroristickými útoky, neutuchající krizí v eurozóně, pouze mediálně upozaděným konfliktem na Ukrajině. V důsledku toho všeho je v Evropě nutné posílit akceschopnost a­soudržnost, které se zdají být vážně ohrožené,“ říká.

Čas velkých vizí je podle Schäubleho pryč. A nastává doba pragmatismu. Problémy je třeba řešit rychle a kdo se nezapojí, zůstane pozadu. Budoucností se tak může stát vícerychlostní Unie.

Vezmeme věci do rukou sami

„Pokud do toho nejde hned všech 27 členských států EU, začne jen několik z nich. Pokud to neudělá Komise, vezmeme věci do rukou prostě sami, vyřešíme problémy na úrovni vlád. Tento mezivládní přístup se osvědčil v­krizi eura. Co platí, jsou činy, ne honosná slova,“ tvrdí Schäuble.

Politici podle něj až příliš často oznamují v Evropě nové velkolepé iniciativy – a potom je nedodají. Proto je teď nutné soustředit se na dílčí úkoly a jeden po druhém je plnit. „Proč se nepustíme vážně do energetické unie, a nedokážeme tím i partnerům EU na východě, že my Němci je nenecháme na holičkách? Proč nepřestaneme konečně bědovat nad nezaměstnaností mládeže a nezaložíme evropské seskupení profesního vzdělávání? Proč připouštíme, že 27­členských států EU plýtvá penězi, protože nakupují zbraně každý sám?“ jmenuje jen některá z témat, která teď bude muset Unie urychleně řešit. Jen tak se podle něj podaří získat zpět důvěru lidí v­jednotnou Evropu, kterou v poslední době mnoho z nich ztratilo.

Navzdory všem potížím je ale Schäuble ohledně budoucnosti optimistický. Rozpad eurozóny, o­kterém se ještě před nedávnem mluvilo, podle něj rozhodně nehrozí. Evropská dluhová krize se nevrátí, Řecko své potíže zvládne a nadále se v něm bude platit eurem.

Dále v LN najdete:

Muž, který zaměstnává Nečase
Genetický a papírenský mág Michael Broda si nemůže vynachválit spolupráci s­expremiérem. Autorita bývalého politika prý otvírá dveře k byznysu.

Chtějí ukázat, že po bouři nastane klid
Už prokázali vytrvalost, odvahu i bojovnost. Deset sportovců z Ria. Chtějí, aby jejich uprchlický tým sloužil jako naděje pro ty, jejichž zemím osud nepřeje.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...