Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schůzka nebude, Řecko nesplnilo podmínky

Ekonomika

  19:25
BRUSEL - Původně plánovaná mimořádná schůzka ministrů financí eurozóny, na níž se mělo rozhodovat o schválení druhého záchranného balíku půjček pro Řecko, ve středu nebude. Oznámil to šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker. A důvod? Řekové zatím nesplnili všechny požadované podmínky.

"Zatím jsem neobdržel požadované politické záruky od lídrů řeckých koaličních stran o naplňování programu," prohlásil Juncker, podle něhož se ale uskuteční alespoň telekonference ministrů.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě záruky od řeckých politiků byly jednou z podmínek, které si eurozóna minulý týden dala k tomu, aby dala spuštění záchranného programu půjček pro Řecko ve výši 130 miliard eur zelenou. Další bylo schválení rozsáhlého balíku dalších nepopulárních škrtů a reforem, proti nimž nyní Řekové masivně protestují a které v neděli v noci řečtí zákonodárci odsouhlasili.

Jak to Řekové zaplatí?

Podle Junckera je ale třeba dalších prací na připravovaném programu, a to v celé řadě oblastí. Jde třeba o vyjasnění toho, jak Řecko chce zaplnit fiskální díru ve výši 325 milionů eur pro letošní rok, či otázka udržitelnosti dluhu. Vysvětlení toho, kde Atény vezmou letos oněch 325 milionů eur, bylo rovněž jednou z podmínek stanovených minulý týden.

Řecko peníze od mezinárodních partnerů nutně potřebuje. Bez nich mu hrozí neřízený bankrot, neboť už 20. března musí splatit dluhy ve výši 14,5 miliardy eur. Ten by ale mohl mít nepředvídatelné dopady nejen na samotné Atény, ale i na celou evropskou ekonomiku.

Na pondělí je dlouhodobě plánováno jednání ministrů financí eurozóny, takže rozhodnutí by mohlo padnout na něm.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat