Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Web pomůže rodičům vybrat vhodné počítačové hry

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Nový web Jakouhru.cz poradí rodičům, při kterých počítačových hrách se jejich potomci mohou něco nového přiučit a které hry jsou naopak nevhodné. Portál vytvořila společnost Scio, která připravuje například přijímací testy na střední a vysoké školy.
Chlapec s notebookem (ilustrační foto)

Chlapec s notebookem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle průzkumu herní asociace hraje v České republice videohry téměř třetina populace. V drtivé většině se jedná o děti do 18 let.

"Mezi hrami jistě najdete takové, v nichž jde jen o počty mrtvol a brutální násilí, ale i takové, které naučí vaše děti důležité dovednosti, a to lépe než kdokoliv jiný. Hry rozvíjejí logické myšlení, vyžadují promýšlet strategii, naučit se týmové spolupráci, osvojit si vedení, plánování, řešení krizových situací, budují kreativní přístup, trénují v komunikaci, učí cizí jazyky a další soft i hard skills. A zároveň děti neuvěřitelně baví," tvrdí autoři portálu s tím, že už i některé firmy hledají své manažery mezi nejúspěšnějšími hráči.

ČTĚTE TAKÉ:

U her autoři nového webu určují jejich vhodnost podle věku dítěte a žánr, například akční, strategické, logické nebo sportovní. Rozlišují také, zda se jedná o hry určené pro osobní počítač, nebo pro herní konzole různých výrobců. Hodnotí se, zda hra dokáže dítě naučit spolupráci, jazykům nebo se při hraní seznámí například s fenoménem nezaměstnanosti nebo stáří. Jako možná rizika se pak zohledňuje násilí, nevhodná mluva nebo chování. U provedení hodnotitelé oceňují grafiku či zábavnost.

Rodiče najdou na stránkách také popis hry a doporučení, o čem s potomkem ohledně hry mluvit. Třeba u sportovní hry je prý dobré probrat, jaký sport dítě baví, jestli ke sportu patří agresivita a jak dítě snáší porážku.

Hry hodnotí tým Scia, který jinak připravuje nejrůznější vzdělávací programy. "Způsob hodnocení tak odráží pedagogický přístup, pohled odborníků na počítačové hry, stejně jako hledisko dětské a vývojové psychologie," uvedli zástupci společnosti. Ke hrám se zároveň budou moci vyjadřovat registrovaní uživatelé.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!