Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Myslivci či hasiči mají s EET problém. Starostové vesnic se proto sejdou s Babišem

Ekonomika

  11:25
PRAHA - Starostové především menších obcí odmítají, aby se elektronická evidence tržeb týkala i venkovských spolků. Spolky musejí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby při překročení ročního obratu 175 000 korun. Kvůli tomu se starostové sejdou ve čtvrtek odpoledne s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).
Myslivci (ilustrační foto)

Myslivci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Obce tak chtějí na dnešním jednání upravit metodický pokyn Finanční správy, který definoval právě roční obrat 175 000 korun jako hranici pro evidování tržeb. EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od středy pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Do systému EET se nově zapojili obchodníci. Přizpůsobit se musela i pražská Sapa

„V obcích, kterých sdružujeme téměř 1200, se EET začalo týkat řady větších a aktivních spolků, například hasičů, fotbalistů nebo myslivců,“ uvedl místopředseda Sdružení místních samospráv Jan Sedláček. Podle něj jsou tak ohroženy nejen kulturní akce na vesnicích, ale i existence spolků jako takových. V delším horizontu by tak podle SMS mohla zaniknout až třetina takových spolků.

Sdružení místních samospráv již při startu první vlny EET uvedlo, že to vedlo k zániku zhruba 700 hospod zejména v malých obcích. Ministerstvo financí naopak následně uvedlo, že počet restaurací po zavedení EET neklesl.

Autor: