Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Se zvýšením platu už nepočítejte, letos jde jen o udržení místa

Ekonomika

  14:14
PRAHA - V letošním roce půjde při kolektivním vyjednávání spíše o zachování pracovních míst než o zvyšování platů. Větší šanci na růst mezd budou mít v roce pozvolné ekonomické obnovy paradoxně pracovníci veřejného sektoru. Shodují se na tom jak zástupci odborářů, tak ekonomičtí analytici.

České bankovky foto: Shutterstock

"Platy ve veřejném sektoru by letos mohly reálně růst o dvě až tři procenta. V soukromém sektoru předpokládám spíše reálnou nulu, ale určitě se najdou i soukromé firmy, zejména v sektoru malých a středních podniků, které si nebudou moci dovolit ani udržení reálné mzdy," řekl analytik České spořitelny Petr Zahradník. Podle něj odboráři nebudou při vyjednávání o kolektivních smlouvách příliš agresivní.

To ostatně potvrzují i odbory. "Víme, v jakém stavu je česká ekonomika. České firmy na tom nejsou dobře, jejich likvidita je ve vážném stavu. Další prohloubení krize by znamenalo zvýšení počtu vyhlášených konkurzů a v jeho důsledku další propouštění," vyjmenoval předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula hlavní faktory, které letos definovaly strategii odborářů pro vyjednávání.

Zatímco v minulosti doporučovala Českomoravská konfederace odborových svazů jednotlivým odborových svazům ve firmách například, o jak velké procentní navýšení platů by měly žádat, letos to neudělala. Požadavky odborářů tak budou letos fragmentovanější. "Letos jsme odborovým svazům doporučovali, aby vycházely z konkrétního stavu, který v jednotlivých firmách panuje," řekl předseda ČMKOS Milan Štěch.

"Určitě očekávám nárůst mezd v oblasti výroby ocelářských výrobků, zejména kvůli návaznosti na podpůrné projekty od vlády," řekl Středula. Naopak nižší platy by letos mohli mít pracovníci některých automobilek a jejich subdodavatelů. Polepšit ani pohoršit by si neměli zaměstnanci subdodavatelů leteckého průmyslu. "Stabilizace čeká i odvětví velkých investičních celků v energetice, které loňským rokem prošlo prakticky bez postižení," řekl Středula.

Nezaměstnanost by se měla minimálně ještě v prvním čtvrtletí letošního roku nadále zvyšovat, ale analytici se shodují, že by se měla udržet pod deseti procenty. Na vysokých úrovních by se však měla udržet poměrně dlouhou dobu. Například pod devět procent se podle analytiků letos nedostane.

Další podrobnosti o letošních platech si přečtěte v pondělním vydání deníku

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat