Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sebejistý Pan mikroskop zatím investory vyhazuje. Češi patří ke světové špičce

Ekonomika

  17:00
Podnikatelský příběh Jaroslava Klímy je jako z čítanky o americkém snu. Společnost Tescan vyrábějící elektronové mikroskopy spoluzakládal před více než čtvrtstoletím na zelené louce. Dnes tato firma patří ke světové špičce ve svém oboru a jen loni utržila takřka 70 milionů dolarů.

Šéf firmy Tescana, která se zabývá výrobou a prodejem mikroskopů, Jaroslav Klíma. foto: Anna Vavríková, MAFRA

To ale Tescanu a Klímovi nestačí, mají ještě velkolepější plány. „Mám od představenstva za úkol dosáhnout v roce 2021 tržeb ve výši pěti miliard korun, podle současného kurzu něco kolem 214 milionů dolarů. A pevně věřím, že to dokážu,“ tvrdí Klíma.

Jeho sebevědomí pramení iz toho, že odvětví, v němž Tescan působí, velmi rychle roste. Jak Klíma říká, třeba společnost Shimatsu, patřící v elektronové mikroskopii rovněž ke světové špičce, měla ještě v roce 2015 tržby ve výši 1,9 miliardy eur. Loni už to byly necelé tři miliardy a za tři roky má společnost v plánu utržit deset miliard eur.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 29. května.

Takového razantního růstu se samozřejmě nedá dosáhnout přirozenou cestou. Velké firmy rostou, protože polykají jiné velké firmy. Rovněž Tescan musí proto odolávat mnoha nabídkám na převzetí.

„Jeden čas jsem vyhazoval dva investory týdně. V současnosti je velký zájem z Číny, která vyhlásila cosi jako plán dohnání a předehnání světa v polovodičové technice. Na první etapu tohoto plánu mají Číňané vyhrazeno 130 miliard dolarů. Takže nás samozřejmě buď chtějí koupit, nebo s námi založit společný podnik,“ říká Klíma.

Jak tvrdí, jednou budou asi muset majitelé Tescanu přece jen umožnit dalším investorům vstup do společnosti. Když se totiž bude firma rozvíjet podle jejich představ, někdy v budoucnu bude muset vstoupit na akciový trh.

„Zatím to ale není v plánu, na pražskou burzu podle mě nemá moc smysl vstupovat, a abychom šli někam do Londýna, na to jsme zase moc malí,“ vysvětluje Jaroslav Klíma.

O velkém podnikatelském příběhu, firmě Tescan i světu mikroskopů čtěte více v pondělním vydání magaxínu Index LN, který je vychází spolu s Lidovými novinami.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat