Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Taxikáři obklíčili ministerstvo, troubili a vyhlásili 14 dnů protestů. Šéf AAA nesměl na jednání o Uberu

Ekonomika

  15:30
PRAHA - Zhruba čtvrt hodiny troubily ve čtvrtek dopoledne desítky naštvaných taxikářů před ministerstvem dopravy. Řidiči se na vltavské nábřeží sjeli kvůli tomu, že úředníci nepustili na jednání o budoucnosti taxislužby šéfa největší české firmy z oboru AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničku. Na místě zasahovala i policie. Reakcí taxikářů bude čtrnáctidenní protest v českém hlavním městě, oznámil Kvasnička.

Ilustrační foto. foto:  Petr Topič, MAFRA

Na ministerstvu dopravy se ve čtvrtek sešli zástupci několika ministerstev, Hospodářské komory či Svazu průmyslu a dopravy. Za Hospodářskou komoru přišel i zástupce taxikářské asociace AKT i člověk za Uber.

Pracovní skupina se už potřetí věnovala budoucí podobě legislativy pro taxikaření v Česku. Řešila i postavení speciálních služeb, jako je například známá aplikace Uber. Zástupci jednotlivých taxislužeb mezi vybrané účastníky nepatřili, což se ukázalo jako klíčový problém.

POZVALI HO, NEBO NE?

  • Jiří Kvasnička tvrdí, že dostal na jednání pracovní skupiny pozvánku, a proto na něj dorazil.
  • Ministerstvo tvrdí, že mu pozvánku sice odeslalo, ale s upozorněním, že jde jen o informaci, aby věděl, co bude obsahem jednání.

„Pan Kvasnička se chtěl jednání zúčastnit, přestože zástupci konkrétních taxislužeb nejsou členy této pracovní skupiny. Z toho důvodu mu to nebylo umožněno,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold s tím, že na příští zasedání už zřejmě resort zástupce největších taxislužeb v zemi pozve.

Reakce na zamítnutý přístup byla bouřlivá. Kvasnička svolal své kolegy - zmínil až stovku aut - kteří najeli před ministerstvo dopravy. Kroužili kolem budovy a zhruba čtvrt hodiny troubili. Následně jim jednu z cest zablokovali policisté.

Kvasnička po tomto incidentu oznámil, že českou metropoli čeká čtrnáct dnů protestů jeho kolegů. Důvodem této akce – která má začít v pondělí 5. března – jsou podle Kvasničky řidiči, kteří provozují tuto živnost bez oprávnění. Tedy mimo jiné šoféři jezdící pro aplikaci Uber, která svoji činnost zaštiťuje sdílenou ekonomikou a principem spolujízd.

Když může Uber, tak my taky. Další aplikace v Česku využívá řidiče bez licence

„Akce bude trvat čtrnáct dnů. Řidiči se rozhodli, že budou protestními jízdami upozorňovat na tento šlendrián. Obecně jde o řidiče bez živnostenského oprávnění,“ uvedl Jiří Kvasnička pro Lidovky.cz.

Podle něj jde o spontánní myšlenku jeho kolegů. Nechce však podobné blokády, jako byla akce na pražské magistrále v únoru loňského roku. „Rozhodně nepodporuji ucpávání Prahy. Jde o to, abychom na sebe jízdami upozornili,“ dodal šéf AAA Radiotaxi.

Byznys pražských taxikářů v číslech
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat