Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf ČT si vyřizuje účty, ředitel zpravodajství zřejmě přijde o práci

Média

  2:00
PRAHA - Mezi zaměstnanci České televize sílí spekulace, že o místo brzy přijde ředitel veřejnoprávního zpravodajství Milan Fridrich. - Na Kavčích horách přitom převládá přesvědčení, že by tak mohl doplatit na to, jak se před pár měsíci stavěl proti Jiřímu Janečkovi. Ten se v čele televize zjara znelíbil politikům a hledali za něj náhradu.

Jiří Janeček při volbě nového ředitele ČT. foto: ČTK

Janečka ale nakonec televizní rada v červenci potvrdila ve funkci generálního ředitele ČT na dalších šest let. "S Milanem jsem v pohodě," prohlásil těsně po volbě.

Teď údajně uvažuje, že by Fridricha vyměnil za Romana Bradáče. Bradáč se loni v srpnu vrátil z postu zahraničního zpravodaje v USA a v televizi od té doby dělal ředitele vnějších vztahů. O funkci teď ale v rámci restrukturalizace přišel.

A novému úkolu by se nebránil. "Když se náčelník rozhodne, a já budu přesvědčen o tom, že to je pozice, kde můžu pomoct veřejnoprávnosti, a věřte mi, že z mých úst to vůbec není fráze, tak v podstatě budu dělat cokoliv," řekl LN Bradáč. Žádnou takovou nabídku ani náznak prý ale od Janečka neslyšel. "Náčelník" ho místo toho poslal na nižší funkci, než měl. Udělal ho, jak Bradáč říká, kancléřem: vedoucím útvarů podřízených právě generálnímu řediteli jako jeho sekretariát či tiskové oddělení.

Taky Milan Fridrich prohlašuje, že o svém sesazení nic neslyšel. "Naopak dostal jsem několik dlouhodobých úkolů," řekl LN. "Na to se zeptejte generálního ředitele," odkázal pak na Janečka.

Česká televize šéf zpravodajství Milan Fridrich

Ten o tom, co chystá, odmítl mluvit konkrétně. "Sice mám v hlavě nějaké změny, ale ty budou mnohem komplexnější než takhle primitivní výměna ředitele za ředitele. Takhle jednoduché změny, které chystám dlouhodobě, nebudou," uvedl šéf ČT. "Ale jestli někdo udělá průšvih nebo se mně nebude líbit, tak ho můžu odvolat za dva měsíce, to je moje kompetence," řekl taky. Už těsně po volbě, když se ho novináři z Hospodářských novin ptali, co bude s Fridrichem, Janeček říkal: "Nikdo nemá jisté místo. V příštím období se budou hýbat škatulata a dojde na personální změny. Týkat se mohou každého." A včera prohlásil: "Koho se budou týkat, to vám rozhodně neřeknu, to mám v hlavě jen já sám."

Více informací o situaci v ČT najdete v sobotním vydání deníku