Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf drah bere podle Duška 2 miliony měsíčně. ČD podají žalobu

Ekonomika

  11:33aktualizováno  12:49
PRAHA - České dráhy podají trestní oznámení na odborového předáka Jaromíra Duška kvůli jeho tvrzením o výši platu generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy. Ve čtvrtečním pořadu Impulsy Václava Moravce Dušek prohlásil, že Žaluda rozhodně nepobírá jen svůj oficiální půlmilionový plat, ale pomocí účetních machinací si údajně příjde na téměř dva miliony korun měsíčně.

Jaromír Dušek foto: Lidové noviny

"České dráhy podají trestní oznámení na Jaromíra Duška za jeho lživá prohlášení, která zazněla v pořadu Impulsy Václava Moravce dne 9. června 2011 a která následně převzala i další média. České dráhy se cítí těmito lživými výroky poškozeny," uvedl dnes vedoucí tiskového oddělení Českých drah Radek Joklík.

Prostořeký Dušek už před několika dny zveřejnil médiím plat ombudsmana Českých drah Petra Fejka. Ten si údajně příjde na více než čtvrt milionu měsíčně. K tomu podle Duška prý bere ještě 80.000 Kč odměn. Funkci ombudsmana drah Dušek pokládá
za trafiku od bývalého ministra dopravy Víta Bárty (VV).

ČTĚTE VÍCE:


Ve včerejším pořadu však Dušek zaútočil i na šéfa drah Petra Žaludu. "Navenek pan generální tvrdí, že má jenom půl milionu a že si snížili mzdy někde o 15, někde o 20 procent v managementu. My máme údaje o tom, kolik chodí soukromé firmě Kodap a kolik je přeposíláno na soukromé účty a my jsme přesvědčeni, že je to dále okolo dvou milionů korun, " prohlásil Dušek na rádiu Impuls.

Petr Žaluda, generální ředitel společnosti České dráhy

"Oficiálně to není nikde, protože k tomu není žádná kontrola vzhledem k tomu, že to nejde přes účetnictví Českých drah a že to nezpracovává, že tuto agendu pro pár vyvolených nezpracovávají účetní na Českých drahách, jde to přes soukromou firmou placené jako služba, takže se nikdo v podstatě není schopen dozvědět, jaký je skutečný plat této skupinky," pokračoval Dušek.

"Jsou to absolutní lži," reagoval pro Lidovky.cz na Duškova slova mluvčí drah Joklík. S libereckou firmou Kodap podle něj dráhy spolupracují v rámci personálního poradenství a firma také zpracovává pro dráhy účetnictví mezd některých zaměstnanců.

Podle Joklíka však skrze tuto firmu na účet ředitele Žaludy žádné peníze neprochází. "Pan Žaluda jako první v vysokých státních manažerů zveřejnil výši svého platu. Na tehdy uvedené částce přibližně 500 tisíc korun se nic nezměnilo a výroky pana Duška jsou naprosto nepravdivé," uzavřel mluvčí.

"Žaluda v komplotu s Veseckou"
Duškovy výroky ohledně Žaludova platu však nejsou tím jediným, kvůli čemu chystají ČD žalobu. Vadí jim i tvrzení ohledně údajného spolčení ředitele drah s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Veseckou.

Moderátor Václav Moravec se Duška zeptal, jak hodlá s informacemi ohledně údajně přemrštěných manažeských smluv Žaludy, Fejka a ostatních naložit. "My jsme na nemravné smlouvy, co se týká pojištění, podali trestní oznámení a paní Hercegová (pražská městská státní zástupkyně - pozn. red.) ho slušně zašlápla tak, jak jsme dopředu byli informováni policisty, že se to stane," odvětil odborář.  

Na moderátorovu reakci, jestli tedy obviňuje státní zástupkyni, že účelově s Petrem Žaludou maří vyšetřování trestního oznámení, Dušek přitakal. "Nejen to, my máme dokonce důkaz o spolupráci bývalé nejvyšší státní zástupkyně paní Vesecké a pana Žaludy."

Právě obvinění z možného ovlivňování státních zástupců naštvalo vedení drah natolik, že se kvůli Duškovým výrokům obrátí na soud.

Spiknutí homosexuálů?
Jedná se již několikátou aféru současného předsedy Svazu odborářů služeb a dopravy. Před dvěma lety Jaromír Dušek, který je mimochodem stále zaměstnancem Českých drah a jako systémový specialista pobírá plat 26 tisíc hrubého, v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že České dráhy ovládá spiknutí homosexuálů. Za své výroky se odmítl omluvit a na jejich oprávněnosti trval i nadále.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,

Grafton Recruitment Praha
LOGISTICS COORDINATOR

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 47 000 - 51 000 Kč