Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mění vlaky za černé uhlí. Do čela OKD míří šéf majetku Českých drah

Ekonomika

  9:25aktualizováno  14:15
PRAHA - Působení Michala Heřmana v nejvyšším vedení Českých drah trvalo pouhé tři měsíce. Manažer, který měl u státního dopravce na starosti správu majetku, míří podle zjištění LN do čela důlní společnosti OKD.

Michal Heřman, člen představenstva ČD pro oblast majetku, techniky a servisu. foto: České dráhy

Ve čtvrtek na dozorčí radě oznámil Heřman rezignaci na pozici v představenstvu. Dva důvěryhodné zdroje pak LN potvrdily, že manažer ze zkušenostmi z telekomunikací, dopravy - ale právě i z těžebního průmyslu - má namířeno do společnosti OKD. Stane se předsedou představenstva.

Vysvědčení pro České dráhy. Potvrdily pověst dobrého dlužníka, udržely rating

Sám Heřman tuto informaci nechtěl komentovat. Potvrdilo ji však později také ministerstvo financí, které je skrze státní společnost Prisko majitelem OKD.

„Michal Heřman vzešel z výběrového řízení na uvedenou pozici jako nejvhodnější kandidát, má bohaté profesní zkušenosti jak z oblasti řízení těžební společnosti tak i z oblasti bankovnictví, telekomunikací a dopravy,“ sdělil LN Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva.

Na dráze Heřman skončí 14. května a o den později by měl nastoupit novou manažerskou misi v Karviné, kde dnes už státní producent černého uhlí sídlí.

Po relativně krátké době se tak vrací do oboru, kde působil předtím, než uspěl ve výběrovém řízení na člena představenstva ČD. Do loňského roku totiž šest let vedl polskou těžební společnost PG Silesia ze stáje EPH miliardáře Daniela Křetínského.

KDO JE NOVÝ ŠÉF OKD

 • Zkušený manažer se zkušenostmi z bankovního, telekomunikačního a důlního sektoru v Česku i cizině.
 • Působil v představenstvech soukromých i státních firem, například v Komerční bance, Eurotelu Praha či Českém Telecomu.
 • Do loňska byl generálním ředitelem a předsedou představenstva společností PG Silesia a MSE.
 • Od ledna působil jako člen představenstva ČD pro správu majetku.

Nejvyšší vedení Českých drah doplnil v době, kdy se postupně obměňoval téměř celý management, včetně postu generálního ředitele. Heřman se nové pozice ujal v lednu, ale po čtvrt roce se na ni rozhodl rezignovat. Důvody, proč tak učinil, nikdo oficiálně nekomentoval.

Jeho nové působiště je stejně jako České dráhy v majetku státu: OKD totiž loni na jaře koupila státní společnost Prisko, která v minulosti řešila mimo jiné vypořádání majetkových záležitostí po privatizaci automobilky Škoda.

Už v roce 2017 poskytlo Prisko OKD finanční vzpruhu v podobě úvěru 700 milionů korun. O rok později koupilo zadluženou firmu za 80 milionů s tím, že bude docházet k postupnému útlumu stále nákladnější těžby uhlí. To totiž horníci získávají z čím dál větší hloubky.

Obžalovaní v kauze privatizace OKD jsou nevinní, potvrdil odvolací soud

V současné době tradiční černouhelný podnik získává uhlí ze dvou dolů, dva jsou v konzervačním režimu. Roční produkce OKD se pohybuje okolo pěti milionů tun uhlí a pracuje pro ni přibližně 9 tisíc lidí.

V nadcházejícím období bude bude informací na webových stránkách společnosti postupně klesat produkce uhlí až ke 2 milionům tun před ukončením těžby.

V tuto chvíli se počítá s provozem dolů ještě po dobu čtyř let. Nicméně OKD se svým vlastníkem, společností Prisko, už dříve řešilo úpravu strategických cílů. To by mohlo v budoucnu znamenat prodloužení těžby až do roku 2030.

POCHYBNÁ PRIVATIZACE OKD

 • V červnu 1998 stát ztratil za dosud nevyjasněných okolností v OKD majoritu. Tu získala společnost Prosper Trading.
 • O tři měsíce později se největším vlastníkem stal Karbon Invest podnikatelů Antonína Koláčka, Petra Otavy a Jana Przybyla.
 • V roce 2004 se novým majitelem Karbon Investu stala investiční skupina RPG Industries vedená Zdeňkem Bakalou.
 • Prodejní cena firmy se pohybovala mezi 9 a 12 miliardami korun. Karbon Invest přitom od státu odkoupil akcie za 4,1 miliardy.
 • Podle žalobce vznikla státu škoda při prodeji minoritního balíku akcií ve výši 5,7 miliardy. Někteří politici označují odkoupení OKD Zdeňkem Bakalou za marketingově promyšlený tah, který měl cenu srazit co nejníže.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!