Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf pozemkového úřadu skončil. Kvůli obrazu Rittiga jako boha Dia

Ekonomika

  16:22aktualizováno  19:53
PRAHA - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal ředitele Státního pozemkového úřadu Petra Šťovíčka. Důvodem jsou blízké vazby úředníka s lobbistou Ivo Rittigem.

Ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček daroval podle televize Nova podnikateli Ivo Rittigovi obraz, který ho zpodobňuje jako boha Dia. foto: TN.czReprofoto

Podle informací serveru Lidovky.cz se dočasně úřadu ujme první náměstkyně ústředního ředitele Veronika Nedvědová. Kdo povede důležitou kancelář, která rozhoduje mimo jiné i o církevních restitucích, zatím není jasné. Jurečka zatím hledá kandidáta, jehož by pověřil vedením úřadu. 

Důvodem ke Šťovíčkovu odchodu byla reportáž televize Nova, která zveřejnila fotografie z oslavy narozenin kontroverzního pražského podnikatele Ivo Rittiga. Šťovíček mu na snímcích předává obraz, na kterém je Rittig zpodobněn jako řecký bůh Zeus.

Ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček daroval podle televize Nova podnikateli Ivo Rittigovi obraz, který ho zpodobňuje jako boha Dia.

O odvolání informoval ministr na tiskové konferenci. „Odvolat ředitele Šťovíčka jsem se rozhodl poté, kdy mi nedokázal uspokojivě vysvětlit informace, které se v souvislosti s ním v uplynulých dnech objevily v médiích. Ztratil moji důvěru, a proto jsem ho z funkce odvolal,“ uvedl Jurečka.

„Není nadále možné tolerovat, aby se tak vysoce postavení státní úředníci scházeli s takovými lidmi, jako je pan Rittig,“ dodal ministr. Lobbista Ivo Rittig je obviněn z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Obraz byl pouze recese a nebyl drahý

Šťovíček v prohlášení uvedl, že obraz byl míněn jako recese a nejednalo se o drahé umělecké dílo. "Podobný obraz jsem ostatně věnoval i jiným osobám při podobných příležitostech. Z oslavy narozenin, kde bylo odhadem více než 150 dalších lidí, jsem po chvíli odešel," řekl Šťovíček.

Následující rok prý Rittiga neviděl, není s ním v žádném kontaktu, nezná a nezajímá se o jeho současné aktivity. "Ivo Rittig nepatří do okruhu mých známých a nejedná se o 'mého kamaráda'," dodal Šťovíček. Popřel také informace o tom, že je stále spoluvlastníkem advokátní firmy. Jako společník figuroval Šťovíček od roku 2007 do roku 2009 v pražské advokátní kanceláři KŠD Legal (dříve KŠD Šťovíček).

Koaliční partneři lidovců proti rozhodnutí ministra nic nenamítají. "Z hlediska zlepšení pověsti státní správy bude vhodné, pokud se funkce ředitele Státního pozemkového úřadu obsadí novým člověkem, nezatíženým podezřelými vazbami," sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Je to jeho kompetence. Myslím, že je to dobré rozhodnutí," uvedl pak ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Také podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je věc v kompetenci ministra.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie v případu obvinila celkem pět lidí. Podle dřívějších informací serveru Lidovky.cz uzavřel podnik s firmou Neograph nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets.

Neograph jí prý odváděl 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci byl konečným příjemcem těchto peněz asi Rittig. Lobbista nařčení fondu i policejní obvinění odmítá.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat