130 let
CEO Siemens AG Joe Kaeser

CEO Siemens AG Joe Kaeser | foto: Siemens

Doporučujeme

Šéf Siemensu: Dohoda s USA přinese do Evropy až 250 miliard dolarů

Ekonomika
  •   14:00
Praha - Chystaná dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) je podle nejvyššího šéfa německého koncernu Siemens velkou příležitostí. Tím spíš, že jsou momentálně ekonomiky na obou stranách Atlantiku dobře rozjeté.

„Doufáme, že USA a Evropa společně naleznou řešení. Jako globální společnost, jejíchž 70 procent pracovníků působí v Evropě a USA, víme, že TTIP bude zdrojem významných zisků pro firmy i spotřebitele na obou stranách Atlantiku,“ zdůrazňuje Joe Kaeser, CEO koncernu Siemens v rozhovoru pro pondělní vydání magazínu Index LN.

Možná tím trochu nahrává kritikům dohody, kteří tvrdí, že je šitá na míru právě velkým korporacím a menším firmám příliš nepomůže. O tom ale Kaeser nehovoří. Naopak připomíná, že úspěšné partnerství by mělo podle výzkumů přinést navíc až 250 miliard dolarů v hrubém domácím produktu a vytvořit statisíce pracovních míst.

Rozdrobená Evropa

Díky úspěšné dohodě by mohl růst také Siemens, ale koncern pod vedením Kaesera na TTIP nespoléhá a hledá vlastní cesty. Šéf společnosti si je vědom toho, že světovou ekonomiku může ovlivnit řada geopolitických rizik, nicméně základy pro cestu vzhůru podle něj existují.

Veřejnost si stěžuje na nedostatek informací k TTIP, v Berlíně se proti dohodě vloni i demonstrovalo.

„Jedním z největších geopolitických témat současnosti je oživení americké ekonomiky,“ říká Kaeser. USA podle něj v současnosti budují základy pro budoucí růst az jeho slov je cítit, že by byl rád, kdyby se něčeho podobného zhostila i Evropa. Ta sice v poslední době také ekonomicky sílí, ale základy tohoto růstu se nezdají být dostatečně pevné.

Důvodem může být určitá rozdrobenost evropské scény, a to jak politické, tak ekonomické.

Témata, která Kaeser považuje za důležitá a jež se v USA řeší na celostátní úrovni, sice rezonují třeba v Německu, ale v ostatních zemích Evropské unie nebo na celém evropském kontinentu se šíří podstatně pomaleji. Podle šéfa Siemensu to budou především oblasti energetiky a chytré distribuce energie nebo automatizace a digitalizace, a to nejen v průmyslu.

Část divizí má co dohánět

Právě na tyto obory se Siemens v poslední době soustředí především. Firma kvůli tomu prošla v minulých letech i určitými změnami.

Dlouhodobější byl například proces, který ze Siemensu udělal společnost, jež v podstatě nemá přímý vztah se spotřebitelem, byť tomu tak v minulosti bylo. Teď jsou pro firmu nejdůležitější páteřní odvětví.

Pode Kaesera je nyní jeho koncern ve svých hlavních oborech silný, firma však obsahuje i části, které tak dobrou pozici nemají.

„Plní své obchodní plány a za fiskální rok 2015 se pohybovaly na prahu rentability. Se zlepšováním výkonnosti zůstávají pro tyto segmenty otevřené všechny možnosti,“ říká Kaeser na adresu divizí, které mají co dohánět. Konkrétně je však nejmenuje.

Tyto součásti si prý budou muset své místo v portfoliu Siemensu vybojovat, jinak je možné, že budou následovat pobočky, jako je třeba divize domácích spotřebičů, nemocničního IT nebo audiologie, které Siemens prodal.

V rozhovoru pro Index LN Kaeser hovoří také na téma autonomní mobility, internetu věcí či obav z dopadů kauzy Dieselgate na německou ekonomiku. Řeč je samozřejmě také o Česku.

Celý rozhovor s globálním šéfem Siemensu čtěte v pondělí 25. ledna v magazínu Index LN. Na stánku s vydáním Lidových novin.

Magazín Index LN vychází 25: ledna v Lidových novinách
Autor: vok
  • Vybrali jsme pro Vás