Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf vinařů k tornádu: Takovou apokalypsu nikdo nezažil. Leckde zmizely celé vinohrady, pojištěný je málokdo

Ekonomika

  12:13
Praha - Čtvrteční tornádo krutě postihlo obyvatele řady obcí, ale zasažené Břeclavsko a Hodonínsko je i vyhlášenou vinařskou oblastí. A obrovské škody budou tedy sčítat i vinaři. „Mnozí ani ještě ve svém vinohradu nebyli, protože mají větší problém... nemají barák,“ popisuje pro Lidovky.cz situaci prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray.

Prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Elektřina tu nebude asi několik týdnů. Tornádo polámalo betonové sloupy, popisuje starosta z místa neštěstí

Lidovky.cz: Už jste si udělal obrázek o rozsahu celého neštěstí?
Ucelený přehled o postižených vinařích v tuto chvíli nikdo nemá, jen zjišťuju situaci od těch, kteří ještě nemají vybitý mobil, protože v celé oblasti nefunguje elektřina ani signál. Vinohrady tam ale mají smůlu nadvakrát. Před týdnem nebo deseti dny je postihlo velké krupobití, oblasti jako Lužice a Moravský Žižkov měly zničenou úrodu ještě před tornádem.

Lidovky.cz: Jak poznamenalo vinice nynější tornado?
V místě, kterým prošlo, vytrhalo i kořeny, zničilo totálně vedení vinohradu. Mnozí ani ještě ve svém vinohradu nebyli, protože mají větší problém... nemají barák. Na ministerstvo jsem hlásil, že momentálně se lidé snaží zachránit své základní životní potřeby a hodnoty, ale situace je jasná. Vinohrady jsou rozsáhle poničené. Hlavně v trase toho největšího větru a krup. Jsou poničené sklepy i se zařízením, zejména v oblasti obce Hrušky a Lužice. Tam došlo k největší devastaci vinohradů, rozsah ale budeme vědět, až se stabilizuje trochu situace a bude fungovat dopravní a komunikační infrastruktura.

Následky tornáda v obci Mikulčice
Následky tornáda v obci Moravská nová ves

Lidovky.cz: Máte zprávy, jak konkrétně dopadly vinohrady kolem nejvíce postižené obce Hrušky?
Jen kusé. Ale škody budou samozřejmě velké. V centru tajfunu tam byly hlavně sklepy, vinohrady byly v zóně těžkého krupobití. Část dědiny je tam srovnaná se zemí, takže je jasné, že vinohrady v tuto chvíli jsou podružné.

Lidovky.cz: Jsou vinaři na něco takového pojištění?
Většinou ne. Momentálně jsou pojistky tak drahé, že je mnoho vinařů nevyužívá. Zdražily kvůli tomu, jak postupem času přicházely jednotlivé pohromy, od špačků přes krupobití po silné mrazy. To pojistky hodně zdražilo. Velké firmy nějakou formu pojištění mají, ale pro většinu je nedostupné.

Lidovky.cz: Na vyčíslení škod je v tuto chvíli asi brzo. Dají se nějak odhadnout?
Ne, ne. To nyní nejde. Momentálně tam ani nelze se všemi komunikovat. Jeden z vinařů mi popisoval, že jeho vinohrad vůbec neexistuje. Došel tam, vinohrad tam není, sloupky pryč, vedení, drátěnka je pryč, vedle chatová osada je pryč. Uprostřed toho, co bývalo dosud vinohradem, leží velká vana, kterou tam doneslo tornádo. Před deseti dny mi psal, že má po krupobití v podstatě posbíráno. Teď nemá ani vinohrad.

Lidovky.cz: Bouře postihla i širší okolí? Nejen mezi Břeclaví a Hodonínem?
Určitě. Ale možná už v menším rozsahu. Ale zóna velkého deště a krup byla i ve Valticích. Ve čtvrtek tam bylo vyhlášení Salonu vín, z padesáti aut účastníků bylo všech padesát poničeno kroupami. Tamní zámek je také silně poničený. I tam to připomínalo válečnou zónu.

Lidovky.cz: Vy sám jste zažil někdy něco podobného?
Samozřejmě, že ne. Kroupy byly, povodně byly, možná někde malinké lokální tornádo. Ale takovouto apokalypsu nezažil tady nikdo. Lítala auta vzduchem! Chápete to? Dvoutunové auto to zvedlo a odneslo někam pryč.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat