130 let
Jie Ťien-Ming (vlevo) a Miloš Zeman na setkání v Šanghaji.

Jie Ťien-Ming (vlevo) a Miloš Zeman na setkání v Šanghaji. | foto: ČTK

Šéfa čínské CEFC a Zemanova poradce zadrželi na přímý rozkaz Si Ťin-pchinga

Ekonomika
  •   8:06aktualizováno  20:42
PEKING/PRAHA - Jie Ťien-ming, předseda představenstva čínské firmy CEFC a člen poradního týmu Miloše Zemana, je podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters vyšetřován za údajné finanční podvody. CEFC vlastní například český fotbalový klub Slavia a plánovala také nákup části ruské ropné společnosti Rosněfť.

„Jie Ťien-ming byl zadržen kvůli výslechu na přímý rozkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, podle čtyř zdrojů seznámených se záležitostí,“ píše hongkongský deník South China Morning Post s tím, že byl Jie zadržen již 16. února.

Čtyřicetiletý Jie byl údajně vyšetřován i v průběhu letošního roku, není ale známo, kdo vyšetřování vedl ani zda ještě trvá. V oficiálních čínských médiích nebyly o případu zveřejněny žádné informace.

Nejasné zprávy z Říše středu. V českých firmách, kde investovali Číňané, je nervozita

Po zveřejnění zprávy o vyšetřování Jie Ťien-minga, kterou přinesl čínský finanční magazín Caixin, akcie firmy oslabily. Podle South China Morning Post se hodnota firma na trzích v Hongkongu, Singapuru a Šen-čenu propadla o více než 13 miliard korun.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana, v jehož týmu poradců figuruje i Jie Ťien-ming, na dotazy serveru Lidovky.cz nereagoval. Údajné zadržení Jie Ťien-minga však ve čtvrtek s čínskou velvyslankyní Ma Kche-čching konzultovala Kancelář prezidenta republiky Miloše Zemana, informoval server Týden.cz. Velvyslankyně podle serveru ale zadržení Zemanova poradce nepotvrdila.

Na telefonáty a dotazy nereagoval ani Jaroslav Tvrdík, který je zástupcem CEFC pro Evropu a v minulosti působil jako český ministr obrany či jako ředitel Českých aerolinií .

Co jsme psali o CEFC

Čínská společnost si jako sídlo svých evropských aktivit vybrala Českou republiku, kde nyní zaměstnává přes 4000 lidí. Podle informací LN je ve firmách, kde Číňané investovali, nervózní atmosféra. (VÍCE ZDE)

Firma v Česku dosud uskutečnila investice za 36 miliard korun a výše dokončovaných investic je 17 miliard korun. 

Jedním z hlavních propagátorů čínských investic v České republice je prezident Miloš Zeman. Podle deníku South China Morning Post se Zeman kvůli podpoře čínských investic zúčastnil jako jediný evropský státník vojenské přehlídky v Pekingu v roce 2015 u příležitosti připomenutí 70 let od konce 2. světové války.

Jie Ťieng-ming.

Firma dluží 9,5 miliardy dolarů

CEFC začínala jako menší obchodník s palivem, rychle se ale rozrostla a stala se významným konglomerátem, který se soustředí na zahraniční investice v oblasti ropy a energetiky.

V současné době se tržby CEFC pohybují v desítkách miliard dolarů a patří mezi nejvěrší firmy vůbec nejen v Číně, ale i na světě. Zaměstnává téměř 30 tisíc lidí. Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil v roce 2002 právě Jie.

CEFC v září uzavřela dohodu o koupi více než čtrnáctiprocentního podílu ruské ropné společnosti Rosněfť za téměř 10 miliard dolarů. Prodej měl podle firmy proběhnout v první polovině letošního roku.

Kdo je tajemný čínský investor CEFC a jeho vládce Jie Ťien-ming

Firma je často kritizována pro svou netransparentnost a velké zadlužení. Dluh CEFC se v současné době pohybuje kolem 9,5 miliardy dolarů, přičemž polovinu této částky dluží Čínské rozvojové bance.

Čínská vláda v posledních měsících upevnila kontrolu nad velkými soukromými konglomeráty v zemi. Minulý týden vláda v Pekingu převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang Insurance Group, jejíž předseda správní rady a hlavní akcionář Wu Siao-chuej je soudně stíhán kvůli hospodářským trestným činům.

Kdo je mocný šéf mocné firmy?

Sinolog Martin Hála na serveru Česká pozice uvedl, že podle odborníků na problematiku Asie, Andrewa Chubba a Johna Garnauta, je Jie pravděpodobně vnukem slavného maršála Jie Ťien-jinga, jednoho z „osmi nesmrtelných“ čínského komunistického panteonu.

Otevřené zdroje prozrazují, že CEFC i Jie jsou napojeni na čínské vojenské zpravodajství. Šéf firmy je zjevně zapojen do tzv. „cibulové“ metody, která spočívá ve vrstevnatém propojování různých ziskových i neziskových aktivit. 

Ze stejných zdrojů pravděpodobně čerpala Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě, kde upozornila na růst vlivových operací čínských agentur „za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků“.

CEFC v Česku

  • J&T Finance Group- CEFC ve finanční skupině J&T Finance Group původně držela desetiprocentní podíl, loni v březnu se obě strany dohodly, že získá polovinu. Za poloviční podíl v JTFG měla zaplatit 980 milionů eur (26,3 miliardy Kč). Letos v květnu změnu podílů schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
  • Žďas Žďár nad Sázavou- CEFC tento strojírenský a metalurgický podnik ovládla loni v létě, drží 100 procent akcií. Zároveň získala dceřinou firmu žďárského podniku TS Plzeň a majoritní podíl ve firmě Žďas SGS se sídlem v Německu.
  • Pivovary Lobkowicz Group (PLG)- pátá největší pivovarská skupina na českém trhu, která ovládá několik středně velkých pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Hlinsko, Klášter nad Jizerou, Vysoký Chlumec, Černá Hora). CEFC patří většinový podíl ve společnosti Lapasan, která předloni v září koupila zhruba 78 procent pivovarů za 1,9 miliardy korun.
  • Travel Service- letecký dopravce, který působí především v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku a mimo jiné je spolumajitelem Českých aerolinií. CEFC drží téměř poloviční podíl ve společnosti, která patří do skupiny Unimex Group. Vlastníky skupiny jsou Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal.
  • Invia.cz- internetový prodejce zájezdů. CEFC loni v březnu uvedla, že od investiční skupiny Rockaway Capital koupí 50 až 90 procent firmy. Podle obchodního rejstříku je jediným vlastníkem Invia.cz přes společnosti Rockaway Travel SE, European Bridge Travel a Rockaway Capital SE podnikatel Jakub Havrlant ze skupiny Rockaway.
  • SK Slavia Praha- fotbalový klub, CEFC drží většinový podíl v klubu od podzimu 2015, později se její podíl navýšil na téměř 100 procent. CEFC se letos stala i vlastníkem stadionu Slavie v Edenu.
  • Hotely a další reality- CEFC mimo jiné patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. CEFC je vlastníkem renesančního Martinického paláce a budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Loni v listopadu koupila pražský administrativní komplex Florentinum, letos pak zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina.
  • Canaria Travel - nákup menšinového podílu v této cestovní kanceláři je zatím posledním velkým podnikem CEFC v Česku. 
  • Investice - Loni v listopadu CEFC Group (Europe) Company oznámila, že v Česku investovala 22,8 miliardy korun, dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy a nově plánované přesahují deset miliard korun.
Autor: Lidovky.cz
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás