Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfka Energetického úřadu Vitásková podporu nevypíše, dokud dotace neschválí EU

Ekonomika

  20:08
PRAHA - Energetický regulační úřad (ERÚ) podporu pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

Podpora jen pro notifikované obnovitelné zdroje. Jde o 3,5 miliardy korun ročně. Vyplacená částka se ale vyšplhá mnohem výš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle Vitáskové takzvanou notifikaci, tedy souhlas komise, že je podpora vydávána oprávněně, má jen asi sedm procent příjemců v České republice. Stát přitom na podpoře ročně vyplatí zhruba 45 miliard korun.

Rozhodnutí Vitáskové v neděli kritizovalo ministerstvo průmyslu i Česká fotovoltaická průmyslová asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost.

Důvodem, proč notifikaci většina producentů dlouhodobě nemá, je podle Vitáskové mimo jiné i to, že se podporovaným zdrojům platí z veřejných peněz více, než by se mělo. „V některých zdrojích, jako byly například některé druhy fotovoltaických elektráren, je návratnost sedm let, ale my budeme platit dvacet let tuto podporu,“ uvedla Vitásková v pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle ministra průmyslu Jana Mládka nicméně takzvané překompenzace vyřešilo už v roce 2011 zavedení takzvané solární daně. „Veřejně se o tom tedy mluví už pět let a používat tohle téma jako nový důvod k nevypsání dotací je planý argument, kterým se předsedkyně ERÚ snaží jen manipulovat veřejnost,“ uvedl v reakci ministr.

Úřad analýzu jen citoval

Dalším bodem sporu šéfky ERÚ a ministerstva je účast advokátní kanceláře Doucha, Šikola advokáti na přípravě ministerských materiálů pro jednání vlády. Vitásková v neděli poukázala na to, že kancelář současně zastupuje některé solární podnikatele.

Podle ministerstva úřad z analýzy kanceláře v materiálu pouze citoval, jde navíc jen o jednu z mnoha analýz, kterými se zabýval. „Je velmi obtížné v této zemi najmout renomovanou právní firmu orientující se v dané problematice, aniž by ve střetu zájmů nebyla,“ doplnil Mládek.

„Vládní materiály jasně dokládají, že nevypsání podpory pro obnovitelné zdroje je krok mimo zákonné mantinely,“ uvedla v tiskovém prohlášení výkonná ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace Veronika Hamáčková. Podle ní unijní pravidla veřejné podpory nikterak regulační úřad nelimitují a podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v rozporu s právem EU není. Pokud ERÚ odloží vypsání podpory až na jaro příštího roku, může to podle asociace vést ke krachu desetitisíců projektů obnovitelných zdrojů.

Výplatu podpory pro energie z obnovitelných zdrojů ve středu schválila vláda. ERÚ však následně uvedl, že podporu nevyplatí a že usnesení vlády situaci vůbec neřeší. Vyplacením podpory by porušil zákon, argumentoval úřad.

Komise se vyjádří na jaře

Ministr Mládek v reakci řekl, že řešení pro vyplacení podpory obnovitelným zdrojům na příští rok se v každém případě najde. Podnikatelské organizace vyzvaly ERÚ a vládu, aby záležitost urychleně vyřešily.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se Evropská komise k otázce oprávněnosti vydávání veřejné podpory vyjádří v rozmezí února až dubna příštího roku.

ERÚ před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v České republice nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon. Má jít až o 42 miliard korun. Podle ERÚ nemají peníze dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise.

Takzvanou notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a také ty, které budou spuštěny od začátku roku 2016.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Grafton Recruitment Praha
HR MANAGER

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč

Mohlo by vás zajímat