Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfové ČEZ si na odměnách rozdělí 25 milionů, stát získá z dividend 21 miliard

Ekonomika

  11:05aktualizováno  15:16
PRAHA - Členové představenstva a dozorčí rady polostátního energetického gigantu ČEZ si na "tantiémách" rovnoměrně rozdělí 25 a půl milionu korun. Vyplývá to z návrhu, který dnes firmě schválila valná hromada. ČEZ loni hospodařil s čistým ziskem 51,9 miliardy. Valná hromada rozhodla ze zisku výplatit dividendy v celkové výši 28,5 miliardy korun. Stát tak získá skoro 20 miliard korun. Firma zároveň plánuje v příštím roce rozdat 212 milionů obcím, které sousedí s jejími elektrárnami.

Alan Svoboda a Martin Roman na tiskové konferenci ČEZ foto: Reuters

Návrh představenstva počítá s tím, že tantiéma bude mezi členy představenstva a dozorčí rady rozdělena rovnoměrně.  "Podíl každého člena orgánu bude stanoven v poměru k době, po kterou funkci v příslušném orgánu v roce 2009 zastával," píše se v návrhu, který mají LN k dispozici.

Bez odměny však zůstanou členové dozorčí rady, kteří tam byli vysláni orgánem státní správy a byli jeho zaměstnanci.

Stát si příjde na 21 miliard
Valná hromada rozhodla ze zisku výplatit dividendy v celkové výši 28,5 miliardy korun. Zhruba 70 procent hlasovacích práv v ČEZ kontroluje stát, který tak získá skoro 20 miliard korun.

Příjem státu se navíc ještě zvýší o daň z vyplacených dividend. Celkový výnos státu z dividend elektrárenské firmy tak má podle mluvčí ČEZ Evy Novákové činit 21,156 miliardy korun.
Na jednu akci připadá před zdaněním dividenda 53 korun. Částka určená na výplatu dividend tak představuje přibližně 55 procent z konsolidovaného zisku po zdanění. Sedmnáct miliard firma přesune do nerozděleného zisku minulých let.

Stát také po dnešním zasedání získal větší kontrolu nad velkými zakázkami, které ČEZ vypisuje. Valná hromada firmy totiž odsouhlasila změnu stanov firmy, které nově umožní dozorčí radě udělovat představenstvu souhlas s předkládáním zadávací dokumentace u zakázek vyšších než je třetina vlastního kapitálu firmy.

ČEZ aktuálně připravuje tendr na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín v hodnotě kolem 500 miliard. Předchozí souhlas dozorčí rady bude představenstvo ČEZ nově potřebovat také například s ustanovením do funkce generálního ředitele, s uzavíráním manažerských smluv nebo sodměňováním předních manažerů.

Milionové kompenzace obcím
ČEZ zároveň na valné hromadě navrhne způsob jak bude společnost příští rok nakládat s penězi určenými na poskytování darů. Zatímco v minulých letech byla většina sponzorský příspěvků rozdělována prostřednictvím Nadace ČEZ, v roce 2011 ji firma poukáže jen 50 milionů.

Čtěte více:


Dalších 212 milionů pak rozdělí ČEZ sám obcím, kde má své elektrárny. "V souvislosti s podstatnou obnovou výrobních zdrojů navrhujeme vybraným subjektům v dotčených regionech poskytnout dary ve výši ve výši 212 mil. Kč přímo společností ČEZ, a. s., nikoliv prostřednictvím Nadace ČEZ, " píše firma v návrhu.

V rámci Nadace ČEZ se pak dárcovství zaměří na projekt Oranžová hřiště, jehož cílem je "podpora sportovních, volnočasových a outdoorových aktivit dětí a mládeže." Novinkou budou projekty Oranžové učebny a Oranžové schody, v rámci nichž se podporuje zkvalitňování výuky technických předmětů na školách respektive odstraňování bariér pro handicapované studenty.

Autor:

Pronájem bytu 3+kk, 91 m2, Vysoké Mýto, ul. Nerudova
Pronájem bytu 3+kk, 91 m2, Vysoké Mýto, ul. Nerudova

Nerudova, Vysoké Mýto - Vysoké Mýto-Město, okres Ústí nad Orlicí
15 500 Kč/měsíc