Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dopravní podnik přihodí 220 milionů na výplaty. Manažeři přidáno nedostanou

Ekonomika

  13:25
PRAHA - Strojvedoucí metra, řidiči autobusů či ostraha stanic v Praze dostanou přidáno. Vedení pražského dopravního podniku podepsalo ve čtvrtek po poledni novou kolektivní smlouvu s odborovými organizacemi. Náročná vyjednávání trvala téměř čtvrt roku, dohoda platí až do roku 2020.

Ilustrační foto. foto:  Radek Cihla, MAFRA

Zaměstnanci dopravního podniku dostanou přidáno plošně, celkem je jich zhruba 10 tisíc. Výjimkou jsou manažeři, kterým se příjmy touto cestou zvyšovat nebudou. Náklady na zvýšení mezd nebudou malé: jen příští rok vyjdou na 220 milionů korun.

Metroprojekt překreslil stanice metra D. Podívejte se na změny

„Pro rok 2017 jsme mzdy zvýšili o 1,7 procenta a inflaci. Na další tři roky pak vždy o jedno procento a inflaci,“ řekl pro Lidovky.cz generální ředitel dopravního podniku Martin Gillar. K definitivní dohodě došlo podle něj minulý pátek.

Protože zvyšování jízdného není politicky průchozí, pokryje dopravní podnik nové mzdové náklady z ušetřených peněz v letošním roce.

„Letošní úspora z provozu je 111 milionů korun oproti původnímu plánu našich výdajů. Neškrtali jsme lidem, dosáhli jsme toho například úpravou podmínek s pojišťovnami, dostali jsme také slevu na finanční služby pro příští období,“ popsal Gillar.

České dráhy přidaly více

Porovnáme-li to například s Českými drahami, které se svými odboráři podepsaly kolektivní smlouvu minulý týden na zvýšení o 3,4 procenta, je to relativně málo. Stejné peníze navrch dostanou i zaměstnanci ČD Cargo a Správy železniční dopravní cesty.

Navíc původní požadavek odborářů pražského dopravního podniku zněl na sedm procent.

Nové metro stojí 433 milionů za rok. Lidé i nemocnice žádají všechny vlaky až do Motola

K dohodě však po složitých jednáních došlo, tento model je podle manažerů dopravního podniku ekonomicky udržitelný a zároveň dává zaměstnancům jistotu zvyšování mezd, byť o malé procento.

„Jednání byla korektní, i když nebylo lehké dohodnout míru vzájemného konsenzu. Přístup vedení vnímám jako akt stability a nastavení sociálního smíru do roku 2020 mezi managementem a zaměstnanci,“ uvedl jeden z odborových předáků Jiří Obitko.

Novou kolektivní smlouvu podepsalo všech 23 odborových organizací, které se účastnily jednání. Důležité pro ně kromě růstu mezd byly i lepší benefity. Od ledna dostanou zaměstnanci například stravenky v hodnotě 90 korun, zaměstnavatel jim bude dotovat polovinu této částky.

O rok později se hodnota stravovacích poukázek navýší na 100 korun, od roku 2020 to bude už 110. Manažeři podniku přistoupili také na zvýšení příspěvku na zvýšení příspěvku na důchodové spoření či zavedení tří takzvaných sick days za rok.

Autor: