Med má být výhradně přírodním produktem včel. Přidávání cukru, barviv nebo ředění medu je nelegální. Přesto řada výrobců včelí produkty šidí. Z obalu zákazník nic nepozná, ale místo čistého medu si čaj osladí také cukrem, sladidlem a případně barvivem.
Na pultech obchodů se tak objevilo hned několik medů, které výrobce nezákonně upravil. Inspekce falešné medy odhalila a výrobce zveřejnila na webu "Potraviny na pranýři".
Výrobce Medokomerc se chlubí, že ve sklenicích je "zdraví, které chutná". Inspektoři ale v lesním medu zjistili přítomnost barviva amoniak - sulfitový karamel (E150d), který obarvuje dohněda.
Nevyhovující byl květový med výrobce JSG med, na který mohli zákazníci narazit v Tescu. Obsahoval cizí cukry a vyšší množství hydroxymethylfurfuralu, který vzniká při vyšších teplotách během zpracování medu. Také hodnota aktivity enzymu diastáza, tedy škrobu, neodpovídala legislativním požadavkům.
Ani výrobky JSG med a Grocery CZ, které prodával Kaufland nebyly čisté. Inspektoři u nich v laboratoři zjistili nepovolený přídavek přírodních sladidel.
Nelichotiově dopadl rozbor medu Moraviaprodukt. Nevyhověl legislativním požadavkům na obsah hydroxymethylfurfuralu, což je látka, která vzniká působením vyšších teplot během zpracování medu. Přítomnost enzymu beta-fruktofuranozidázy indikovala nepovolený přídavek cukrů a hodnota aktivity enzymu diastáza neodpovídala legislativním požadavkům.
Češi a medSpotřeba medu v Česku v posledních letech mírně roste. Podle odhadu Českého svazu včelařů je nyní zhruba 0,7 kilogramu na osobu. Na rozdíl od jiných států EU je Česko schopné pokrýt poptávku po medu produkcí domácích včelařů. Většinu tuzemského medu prodají včelaři přímo ze dvora zákazníkům. V obchodních řetězcích naproti tomu dlouhodobě převažují dovážené medové směsi. |