Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shell už v Česku téměř nevyužívá ropovod Družba, IKL je levnější

Ekonomika

  12:06
PRAHA - Společnost Shell téměř přestala využívat ropovod Družba pro přepravu ropy do České republiky. Společnost letos Družbou nepřepravila téměř žádnou ropu a také ruskou sirnatou ropu transportuje trajekty do italského přístavu a odtud ropovody TAL a IKL do české rafinerie.

Družba. foto: ECKEHARD SCHULZ ČTK

Napsal dnes server Euro.cz."Je pravda, že i většinu ruské ropy přepravujeme ropovodem IKL, a nikoli ropovodem Družba. Důvody pro to jsou čistě ekonomické," potvrdil Euru ředitel vnějších vztahů české pobočky společnosti Shell Petr Šindler.

Družba

Ropovodem Družba se přepravuje ropa z východní Evropy, nejčastěji ruská sirnatá ropa. Ropovodem TAL proudí ropa z Kaspické oblasti, Blízkého východu a severní Afriky do německého Ingolstadtu, kde na něj navazuje ropovod IKL.

Zdánlivě logické zdůvodnění je ale překvapivé, protože ruská ropa dodaná ropovodem Družba byla standardně vždy o pár dolarů na barel lacinější než ostatní alternativy.

Společnost Unipetrol, která společně se Shellem využívá služeb kralupské a litvínovské rafinerie, čerpá ruskou ropu stále z ropovodu Družba, píše server.

"Pokud jde o dodávky pro Unipetrol, nezaznamenali jsme oproti minulému roku žádné výraznější změny," řekla Euru tisková mluvčí Unipetrolu Blanka Růžičková.

Shell Czech Republic je součástí nizozemsko-britského ropného gigantu Royal Dutch Shell. Společnost vlastní v České rafinérské 16,3 procenta akcií.

Podle dřívějších informací Hospodářských novin má zájem o koupi tohoto podílu státem ovládaný provozovatel české části ropovodů Družba a Ingolstadt, společnost MERO.

Podle HN nabídlo MERO Shellu za tento podíl 125 milionů dolarů (zhruba 2,35 miliardy Kč). Shell ale nikdy prodej svého podílu v českých rafinériích - v Kralupech a Litvínově - neoznámil a dlouhodobě se k němu odmítá jakkoli vyjadřovat. Že jednání ale vede, potvrdilo už před časem právě MERO a i další vážný zájemce - Unipetrol se svým mateřským polským koncernem PKN Orlen.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat