Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Psí kryptoměna láme rekordy. Šiba-inu ve středu připsala 30 procent, láká čím dál víc investorů

Satirická kryptoměna šiba-inu. foto: Profimedia.cz

Parodická kryptoměna šiba-inu, která vznikla na základě internetových vtipů, dosáhla ve středu svého historického maxima. Podle tržní kapitalizace se jedná o jedenáctou největší kryptoměnu na světě a láká čím dál tím větší množství investorů.
  18:45

Říjen byl pro kryptoměny celkově velmi úspěšným měsícem. Mnoho z nich dosahovalo rekordních hodnot. Například hodnota nejznámější kryptoměny bitcoin se během měsíce vyšplhala na 67 tisíc dolarů. V průběhu středy potom začala lehce ztrácet.

Parodická kryptoměna šiba-inu, která vznikla teprve před rokem, však za říjen zaznamenala neobvyklý růst a její cena roste dál. V uplynulých dnech její cena stoupla na 0,0000593 dolaru za jednotku a její celková kapitalizace překonala hranici 23 miliard dolarů. To je víc než například hodnota některých velkých průmyslových či technologických společností.

Vývoj ceny kryptoměny Shiba Inu od jejího vzniku.

Vývoj ceny kryptoměny Shiba Inu od jejího vzniku.

Za poslední dny cena kryptoměny šiba-inu vyskočila o více než 40 %, přičemž fanoušci kryptoměn vzápětí nakoupili 276,6 miliardy tokenů šiba-inu v hodnotě přibližně 11,5 milionu dolarů. Během středy posilovala o plných 30 procentních bodů.

Šiba-inu se dostala do centra pozornosti díky tomu, že si technologický miliardář Elon Musk, který je pro mnohé členy komunity zajímající se o kryptoměny jakýmsi guruem, koupil psa stejnojmenného plemene jménem Floki.

Mnozí se poté mylně domnívali, že Musk chtěl příspěvkem upozornit na to, že tuto kryptoměnu vlastní. Sám šéf Tesly a SpaceX však uvedl, že touto kryptoměnou nedisponuje a má pouze bitcoin, Ethereum a Dogecoin.

Vzlet šiba-inu pak potvrzuje i zájem investorů o to, aby se kryptoměna dala obchodovat na širších kryptoburzách. Například na webu change.org byla iniciována petice za uvedení tokenu na burze Robinhood, kterou údajně podepsalo okolo 300 tisíc lidí. Jako argument pro zařazení na burzu petice uváděla právě úspěch konkurenčního Dogecoinu.

Šiba-inu byla vytvořena teprve loni v srpnu člověkem nebo skupinou, která vystupuje pod pseudonymem „Ryoshi“. Jejím pomyslným konkurentem je potom satirický Dogecoin. Na rozdíl od něj, který je založen na původním zdrojovém kódu Bitcoinu, je šiba-inu postaven na blockchainu Etherea.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat