Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvládli jsme to, plynu máme dostatek, potvrdilo ministerstvo

Ekonomika

  9:00
Snížení spotřeby plynu, ale také příznivý průběh zimy znamená, že Česko vstupuje do prvních jarních dní s dostatečnými zásobami plynu, potvrdil ministr průmyslu Jozef Síkela na úterní tiskové konferenci. Podle jeho slov se nenaplnila skeptická očekávání a před další topnou sezonou by se mělo podařit dostat do zásobníků dostatečné množství klíčové suroviny.

Podle statistik jsou nyní tuzemské zásobníky naplněné zhruba na 57 procent. Na tom má svůj díl jak relativně teplá zima, tak také úspory českých domácností i průmyslu.

Dovoz plynu z Ruska do České republiky klesl během letošního ledna na nulu. „Z Ruska neteče ani kubík, přes Nordstream proudí pouze dvě procenta,“ říká Síkela.

Ruský plyn stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. K omezení závislosti na Rusku pomohly i úspory ve spotřebě, uvedl ministr v únoru. A podle ministra by domácnosti i firmy měly v úsporných opatřeních pokračovat.

Dále ministr také nastínil opatření, která resort připravuje na posílení energetické bezpečnosti. „V příští týdnu vládě představím nový energetický koncept,“ nastínil ministr Síkela.

Síkela chce také podporovat komunitní energetiku také zdůraznil, že vláda pokračuje v přípravě stavby nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany a prověřuje možnosti stavby dalších jaderných reaktorů.

Resort také nedávno vypsal desetimiliardový dotační program pro firmy a dvě miliardy vyčlenil pro obce.

Naplněnost zásobníků

Zdroj: Plynárenská infrastruktura v Evropě - AGSI (gie.eu)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!