Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Šílenec' Ballmer už nechce řídit Microsoft, do roka odejde

Ekonomika

  15:25aktualizováno  17:25
WASHINGTON - Generální ředitel amerického gigantu Microsoft Steve Ballmer se rozhodl vzdát se funkce v příštích 12 měsících. jakmile dokončí proces výběru svého nástupce.

Steve Ballmer. foto: Reuters

Výběr Ballmerova nástupce bude úkol pro zvláštní komisi, kterou povede člen správní rady John Thompson. Členem této komise je rovněž zakladatel Microsoftu Bill Gates.

Sedmapadesátiletý Ballmer hodlá s firmou na výběru svého nástupce spolupracovat. Do té doby bude dál vykonávat funkcí generálního ředitele. "Na tento druh změny není nikdy nejlepší doba, teď je ale ten správný čas," řekl Ballmer.

Microsoft před necelými dvěma měsíci oznámil, že přerozdělí firemní strukturu, aby mohl rychleji inovovat a zaměřit se na přístroje a služby. Microsoft, průkopník v oblasti osobních počítačů, se pomocí změn snaží vyrovnat krok s rychlejšími konkurenty jako Apple nebo Google, které jej předstihly v orientaci na stále populárnější tablety nebo chytré telefony.

Ballmer v tiskové zprávě uvedl, že původně uvažoval o odchodu uprostřed těchto změn. Firma ale prý potřebuje výkonného ředitele, který bude v tomto novém směřování působit delší dobu.


Steve Ballmer byl známý svými exaltovanými výstupy na konferencích i v reklamách Microsoftu.

Akcie Microsoftu na zprávu o plánovaném Ballmerově odchodu zareagovaly velmi příznivě. Krátce po zahájení obchodování na trhu Nasdaq vykazovaly růst o téměř devět procent na 35,20 dolaru. Později se části zisků vzdaly, i tak ale zaznamenaly zvýšení o zhruba sedm procent.

Ballmer do čela největší světové softwarové firmy nastoupil před 13 měsíci, v poslední době ale čelil kritice. Společnost nedávno představila novou verzi svého operačního systému Windows 8, reakce však byla vlažná.

"Jsou tu dva aspekty, cena akcií a to, jak se společnosti doopravdy vedlo. Cena akcií od Ballmerova nástupu víceméně stagnovala," uvedl analytik Andrew Bartels ze společnosti Forrester. "Stejně jako Dell, HP a další výrobci osobních počítačů byl Microsoft přesunem k tabletům přistižen nepřipravený," řekl také analytik podle agentury Reuters.

Autoři: ,