Myšlenka to není úplně nová. Už v roce 2015 se v nejlidnatějším státě USA objevilo hnutí Yes California, které se inspirovalo v Katalánsku a chce v roce 2019 referendum.
Teď dostalo mocnou podporu ze slavného předměstí San Franciska. Už před volbami se nechal spoluzakladatel společnosti Hyperloop, testující teorie slavného Elona Muska, a investor Uberu Shervin Pishevar v sérii tweetů slyšet, že pokud Trump vyhraje volby, zafinancuje seriózní kampaň za nezávislost Kalifornie.
Šestá největší ekonomika
„Můžeme se do Unie vrátit poté, co se Kalifornie stane národem. Jako šestá největší ekonomika světa a původce velkého podílu federálního rozpočtu nese Kalifornie velké břímě,“ uvedl po volbách Pishevar k plánům na vytvoření Nové Kalifornie v rozhovoru pro televizi CNBC.
Americké akcie po vítězství Trumpa dál sílí, Dow Jones je na historickém rekordu |
Podporu mu okamžitě vyjádřili další zástupci hi-tech sektoru i někteří kalifornští politici. Podle investora Jasona Calacanise je osamostatnění a úspěch Kalifornie ve světle brexitu a prezidentských voleb jasnou záležitostí.
Stát na západním pobřeží severoamerického kontinentu, kde 61,5 procenta voličů podpořilo Hillary Clintonovou, je zodpovědný za 14 procent celkového HDP Spojených států. S hrubým státním produktem téměř 2,5 bilionu dolarů by se podle statistik Mezinárodního měnového fondu stal šestou největší ekonomikou světa. Hlavní podíl na tom mají právě technologické firmy.
Trumpovy pomluvy
„Je to nejhorší věc v mém životě. Předpokládám, že se z toho dostaneme, i když to tak teď nevypadá,“ uvedl prezident startupového inkubátoru Y Combinator Sam Altman. „Takhle se lidé cítili, když si poprvé uvědomili, že Hitler může skutečně převzít vládu?“ tweetoval spoluzakladatel herní firmy Zynga Mark Pincus.
Výčet toho, co má „Křemíkové údolí“ proti Trumpovi, by byl opravdu dlouhý. Republikánský kandidát totiž na zdejších lidech ve své předvolební kampani nenechal nit suchou. Například požaduje po Applu, aby výrobu svých iPhonů přemístil do USA.
Šéfa Amazonu Jeffa Bezose obvinil ze zneužívání politické moci, krácení daní a pohrozil mu antimonopolním vyšetřováním. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg zase prý bere příležitosti americkým ženám a minoritám, protože přistěhovává specialisty z celého světa.
Trhy reagují na Trumpa zbytečně hystericky, tvrdí investor Pravda |
Dokonce i apolitický a maximálně korektní Zuckerberg se tak na dubnové vývojářské konferenci Facebooku nechal vyprovokovat k reakci. Nezvykle a protitrumpovsky se veřejně vyjádřili i ředitel Salesforce Marc Benioff nebo šéf LinkedIn Reid Hoffman. Přes léto pak stovka technologických lídrů podepsala otevřený dopis, v němž Trumpa označili za „pohromu pro inovace“.
Jedna z největších obav Silicon Valley se týká narušení soukromí uživatelů, na jehož ochraně IT firmy zakládají svou reputaci. Trump byl přitom jedním z nejhlasitějších kritiků Applu v nedávném sporu s FBI, kdy firma odmítala vyšetřovatelům poskytnout klíč k prolomení ochrany iPhonu jednoho z pachatelů střelby v San Bernardinu, který by se dal zneužít k nabourání se do všech iPhonů na světě.
Data Čechů jsou v bezpečí
„Umím si představit, že Trump bude prosazovat zadní vrátka do systémů. Obávám se, že bude chtít do vynucování práva více zapojit tajné služby,“ cituje agentura Reuters Hanka Thomase, provozního ředitele Strategic Cyber Ventures a bývalého zaměstnance Národní bezpečnostní agentury.
Objevily se proto obavy, aby Trumpův radikální přístup k bezpečnosti neohrozil například evropsko-americkou dohodu Privacy Shield o mezikontinentálních přenosech dat. Dodržování pravidel znemožňujících americkým tajným službám šmírovat uživatele je klíčové pro funkčnost služeb, a tedy i podnikání firem jako Google, Facebook a další.
Podle eurokomisařky Věry Jourové by to nemělo mít zásadní vliv. „Ujednání a legislativa platí, zájem ze strany byznysu na americké straně je velice silný, což se administrativa prezidenta Trumpa jistě dříve či později dozví. V prosinci ve Washingtonu osobně zjistím stav věcí,“ řekla LN Jourová, která Privacy Shield vyjednávala.