Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Silničáři boudou v metropoli vyvážet popelnice místo Pražských služeb

Ekonomika

  11:28
PRAHA - Pražští radní neobvyklým způsobem zareagovali na to, že se jim nepodařilo koupit soukromý podíl v Pražských službách od společnosti Northward Holdings Limited. Svoz odpadu proto převedli pod Technickou správu komunikací, kterou Praha stoprocentně vlastní.

Vůz Pražských služeb. foto: Pražské služby

O svoz komunálního odpadu se bude v Praze místo Pražských služeb starat Technická správa komunikací (TSK), která zcela patří hlavnímu městu.

Pražští radní ve čtvrtek schválili, že takzvaně propachtují část firmy týkající se svozu komunálního odpadu.Pražské služby tak na časově omezenou dobu pronajmou svůj majetek metropolitním silničářům.

Cena zatím není známa. V Pražských službách zůstane pouze komerční část svozu.

PSALI JSME:

 Radní dnes vyzvali ke svolání valné hromady Pražských služeb. Může se tak stát nejdříve za 21 dnů. Následně zadá posudek na cenu pachtu - to znamená, že TSK bude za převedený majetek, například za vozy, Pražským službám a jejím akcionářům platit nájem.

"K rozhodnutí nás vedl zájem o možnost zadání zakázky takzvaně in-house, tedy přímo. Zároveň to zamezí nekoncepčním a sporným tendrům na svoz odpadu," řekl první náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09).

Zakázku in-house může Praha zadat pouze firmě, kterou stoprocentně vlastní. Pro Pražany se dnešním rozhodnutím nic nemění.

Odsouvání problému?

TSK se bude o svoz odpadu starat od 1. listopadu 2014 do 31. prosince 2015. Do té doby bude muset nové vedení města vzešlé z podzimních voleb rozhodnout, jak problém nadále řešit.

Náměstci primátora Jiří Vávra s Jiřím Nouzou odmítli, že by rozhodnutí problém pouze odsouvalo. Praze totiž hrozil kolaps svozu odpadu, smlouva s Pražskými službami končí 31. října - zadat zakázku prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění kvůli jeho právní napadnutelnosti nechtěli a minoritní akcionář svůj podíl odmítl prodat.

Praha dnešním rozhodnutím reaguje na obchod, v jehož rámci minoritní akcionář Northward Holdings Limited (NHL) prodal svůj pětinový podíl v Pražských službách firmě EP Industries.

ČTĚTE TAKÉ:

Cenu ani další podrobnosti prodeje firma nezveřejnila. Praha o tento podíl usilovala a nabízela za něj 800 milionů korun. Majoritním akcionářem EP Industries je s 60 procenty Daniel Křetínský. Holding získal podíl prostřednictvím své odpadové společnosti AVE CZ.

Praha jako většinový vlastník Pražských služeb roky usilovala o ovládnutí firmy, aby si mohla vlastními silami zajišťovat svoz odpadu. Směřovala k tomu, že bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo bez výběrového řízení, takzvaně in-house. Minulý týden pětinový vlastník, firma NHL, ale oznámila, že svůj podíl městu neprodá.

Pražské služby se v hlavním městě starají o odvoz odpadu, TSK o údržbu komunikací. V pololetí zvýšily Pražské služby zisk na 69,23 milionu korun, nejziskovější byl pro firmu právě svoz odpadů, na kterém za šest měsíců vydělala 79 milionů korun.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat