Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Silničáři vyvážející popelnice? ÚOHS záměr Prahy zastavil

Ekonomika

  17:11aktualizováno  17:40
PRAHA - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil záměr Pražských služeb, aby v Praze od listopadu svážela odpad Technická správa komunikací. Úřad vydal předběžné opatření.

Vůz Pražských služeb. foto: Pražské služby

ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Praha jako většinový akcionář Pražských služeb zatím rozhodnutí nemá, náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) jej proto nekomentoval. Opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže fakticky znamená, že od listopadu mohou v metropoli nastat problémy se svozem odpadu.

Potíže se svozem odpadu

Představenstvo a dozorčí rada Pražských služeb, v nichž Praha drží majoritu, v pátek schválilo pronájem majetku městem vlastněné společnosti Technická správa komunikací. Zároveň rozhodly o zrušení smluv se subdodavateli. Tento krok měla v úterý potvrdit valná hromada společnosti. Praha má se svozem komunálního odpadu, který ročně vyjde na zhruba miliardu, dlouhodobé potíže.

„Můžeme potvrdit informaci o vydání předběžného opatření. Úřad prověřuje zákonnost postupu zadavatele v uvedené věci,“ uvedl bez bližších podrobností Švanda. Zda se úřad případem zabývá na vlastní podnět, nebo dostal od někoho podnět, neuvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) ČTK řekl, že oficiální informaci o rozhodnutí úřadu nemá. „Dalo se čekat, že společnosti AVE patřící do rodiny EP Industries udělá vše pro to, aby záměr zmařila,“ uvedl. Valná hromada naplánovaná na úterý se podle něj uskuteční. Minulý týden Vávra v rozhovoru s ČTK připustil, že pokud se pacht neuskuteční, bude muset končící rada města schválit další prodloužení smlouvy s Pražskými službami. Za podobný postup v kauze opencard přitom několik členů pražské rady čelí obžalobě.

Praha jako většinový vlastník Pražských služeb přistoupila k vyčlenění části firmy poté, co se jí nepodařila měsíce připravovaná akvizice. Zhruba pětinový podíl Pražských služeb nakonec získala společnost EP Industries Daniela Křetínského. Ta jako minoritní akcionář s pachtem nesouhlasí. „Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vítáme. Celou dobu jsme upozorňovali, že pacht je pokusem o obejití zákona o veřejných zakázkách,“ řekl mluvčí EP Industries Daniel Častvaj. Víc prý bude minoritní akcionář schopen říct až ve chvíli, kdy se seznámí s rozhodnutím. Zda je účastníkem řízení, nebyl mluvčí schopen říct.

Vávra: Praha uspoří až 200 milionů

Technická správa komunikací měla od začátku listopadu nově svážet i odpad z městských částí Praha 2, 3, 8, 9, 10 a Praha 14, kde dosud služby zajišťovali subdodavatelé, mimo jiné Křetínského AVE. Praha tvrdila, že obyvatelé hlavního města změnu nijak nepocítí, má prý dostatek vozů i zaměstnanců. „Tím, že zakázka bude realizována přímo, bez subdodavatelů, uspoří Praha v následujících čtyřech letech až 200 milionů korun,“ tvrdí Vávra. Podle generálního ředitele EP Industries Jiřího Nováčka jde ale o pokus monopolizovat svoz odpadu v metropoli. Vedení města si prý bere Pražany jako rukojmí.

Problematická a v minulosti několikrát bez výběrového řízení prodlužovaná smlouva na svoz odpadu mezi Prahou a Pražskými službami skončí k 31. říjnu. Praha chce zadat lukrativní zakázku TSK přímo, tedy bez výběrového řízení. To lze v souladu se zákonem pouze v případě firmy, kterou město stoprocentně vlastní. TSK, která se nyní ve městě stará o úklid komunikací, tuto podmínku splňuje.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat