Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

sKarty mají vážné nedostatky, upozorňuje ombudsman

Ombudsman Pavel Varvařovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ombudsman Pavel Varvařovský | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Sociální karty, takzvané sKarty, mají podle veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského nedostatky. Ombudsmanovi například vadí, že slouží jako platební a identifikační karty zároveň, některé služby na nich jsou zpoplatněné a není také vyřešen problém s možným uvalením exekucí.

sKarty začaly počátkem týdne rozdávat úřady práce, lidé přes ně budou dostávat dávky a příspěvky.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí problémy odmítá řešit," uvedl ombudsman Varvařovský.

Ombudsman jednal se zástupci ministerstva několikrát a podle něj neuspokojivě. "Veřejný ochránce práv proto informoval o nejproblematičtějších aspektech sKarty Poslaneckou sněmovnu a vyzval poslance či senátory, aby zvážili možnost obrátit se na Ústavní soud," stojí ve zprávě kanceláře ombudsmana.

Nová sociální karta

Nová sociální karta

Lidé z menších obcí budou muset k bankomatům dojíždět

sKarty mění vyplácení dávek. Jakmile člověk jednou sKartu dostane, už nebude moci dostávat dávky poštovní poukázkou. Peníze bude možné převést na jiný účet či vybrat na pobočkách nebo v bankomatech České spořitelny, v čemž vidí ombudsman jeden z problémů. Lidé z menších obcí budou muset k bankomatům dojíždět a navíc podle něj všichni nejsou zvyklí platební kartu používat.

Poštovní poukázky mohou pro výplatu dávek lidé bezplatně používat do konce roku 2012, potom bude služba zpoplatněná. Ombudsman občany upozornil, že převzít novou sociální kartu není jejich povinnost a nikdo je k tomu nemůže nutit. Nepřevzetí karty podle něj nemůže být důvodem pro zastavení výplaty dávek.

Zpoplatněné služby

Dalším problémem je podle veřejného ochránce práv zpoplatnění některých služeb a transakcí na kartě. Lidé budou mít jeden výběr v měsíci zdarma, za další budou platit šest korun. Za výběr na pobočce si připlatí 40 korun. Zpoplatnění je podle ombudsmana v rozporu s právem každého na pomoc v hmotné nouzi.

Nejsou vyřešené ani potíže s možným uvalením exekucí na účet sKarty. Exekutorovi tomu podle ombudsmana současná právní úprava výslovně nebrání. Po prokázání povahy účtu by měla být exekuce zastavená, ale do té doby se dotčený člověk může ocitnout zcela bez prostředků.

O transakcích na kartě se dozví ministerstvo

Klienti používající sKarty také budou muset souhlasit s tím, že Česká spořitelna bude předávat ministerstvu informace o transakcích na kartě. Ministerstvo však podle ombudsmana není oprávněno kontrolovat, k čemu lidé dávky použili. Ombudsman to považuje za nepřiměřený zásah do soukromí.

Problémem je i to, že karta slouží jako platební prostředek a identifikační průkaz dohromady. Pracovnice banky při výběru může například zjistit, že je člověk handicapovaný. Podle Varvařovského jde o nepřiměřené sdružování osobních údajů. sKarta má podle kanceláře ombudsmana i právní chyby, například je veřejnou listinou, a přesto jsou její náležitosti zakotveny pouze v prováděcím právním předpise.

Kancelář ombudsmana se podle svého vyjádření snažila některé nesrovnalosti napravit jednáním s ministerstvem, které však prý nápravu zatím nezjednalo. Nyní ombudsman vyzval poslance a senátory, aby zvážili možnost obrátit se na Ústavní soud.

První sociální karty začal koncem minulého týdne rozdávat ústecký krajský úřad práce. Na zkoušku jich zatím vydal kolem 90 a s odbavením nejsou problémy, řekl ředitel úřadu Radim Gabriel. Problémy se podle Gabriela vyskytly jen při vydávání jedné, navíc prý za obtíže mohl lidský faktor. Zbylé karty se podařilo vystavit vždy za několik minut. "Teď se zkouší aplikace a předávání karty... Velká část (z předpokládaných klientů) nikdy s takovým médiem nepracovala," řekl Gabriel.

Jak mají fungovat sKarty

Přes sKarty chce stát vyplácet sociální dávky a příspěvky. Výběrové řízení vyhrála Česká spořitelna. Jde v podstatě o upravenou klasickou platební kartu, která nahradí i průkazky zdravotně postižených.

Lidé se nemusejí zajímat na jednotlivých kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR, jestli je jejich sKarta již připravena. O této skutečnosti budou informováni dopisem, v němž bude uvedeno, kdy a kam se mají dostavit. Další informace k sKartě jsou dostupné na www.skontakt.cz.

Do konce roku chce stát vydat asi milion sociálních karet. Ročně by přes ně mělo na dávkách protéct kolem 80 miliard korun. Ministerstvo tvrdí, že tímto způsobem výplaty ušetří asi čtvrt miliardy ročně. Podle opozice jsou karty výhodné jen pro banky.

,

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...