Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skláři bez výplat dostanou 30 milionů

Ekonomika

  17:23
PRAHA - Stát pomůže sklářům, kteří kvůli krizi už několik měsíců pracují zadarmo. Zaměstnancům bez výplaty věnuje 30 milionů korun. Rozdělí je odbory. Kvůli krizi poslal dnes do konkurzu Městský soud v Praze i sklářskou společnost Crystalex Nový Bor.
skláři - ilustrační foto.

skláři - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Nevratnou dotaci pro skláře už projednali ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL) a vedením sklářských odborů.

Dotaci stát uvolní ještě v březnu, uvedl Nečas. "Umožnila by řešit ty nejkřiklavější případy tam, kde třeba již tři nebo čtyři měsíce nemají žádný příjem. Poskytnutí mimořádných sociálních dávek však podle Nečase zákon neumožňuje.

Peníze pro pět tisíc lidí
Předseda odborového svazu výrobců skla a porcelánu Vladimír Kubinec zprávu o přidělení dotace uvítal. "Jakmile tuto informaci dostanu oficiální cestou, jsem připraven odvolat demonstraci, kterou jsme před úřad vlády svolali na 30. března," řekl Kubinec. Podařilo se podle něho dosáhnout všeho, co odbory pro skláře chtěly. "Lidé dostanou mimořádnou výpomoc a snad také část ušlých mezd, až se podaří schválit novelu zákona," dodal Kubinec.

Odboráři podle Kubince intenzivně pracují na klíči, podle něhož budou peníze rozdělovat. "Nebude to jednoduché, jde o zhruba 5000 lidí, a my chceme být spravedliví," poznamenal Kubinec. Peníze podle něho dostanou všichni, kdo o pomoc projeví zájem, bez ohledu na to, zda jsou v odborech, či nikoli. "Musíme vzít v úvahu také délku období, kdy zůstali bez peněz, případně, zda nedostali Zaměstnanec sklárny ve Světlé poté, co se dozvěděl o uzavření výroby jinou pomoc," dodal odborový předák. Věří, že peníze bude možné rozdělit během několika týdnů.

V budoucnosti by lidem v podobné situaci měla pomáhat připravovaná novela zákona o ochraně zaměstnanců před insolvencí. Po vyhlášení insolvence by měli dostat tři mzdy. Novelu zákona minulý týden schválila vláda. Nečas doufá, že nová úprava projde sněmovnou již v březnu nebo v dubnu.

Novela umožní zpětně vyplatit mzdy i zaměstnancům BCT a Porcely Plus. Údajně by tak stát mohl podle předběžných odhadů vyplatit na mzdových náhradách sklářům dalších 90 až 100 milionů korun.

Sklárna dluží věřitelům přes tři miliardy korun
Novoborská sklárna je posledním výrobním podnikem skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), která vstoupila do konkurzu. V mateřské BCT se jeho vyhlášení očekává v pondělí 16. března, kdy se sejdou věřitelé. V přípravách prodeje Crystalexu Nový Bor tak už nic nebrání.

Crystalex je stejně jako celá skupina BCT od loňského září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Své pohledávky přihlásilo v řízení 320 věřitelů, kterým sklárna dluží více než 3,288 miliardy korun.

Největšími věřiteli jsou banky. "Řešení insolvence vyhlášením konkurzu bylo v případě Crystalexu očekávané," řekl mluvčí skupiny Karel Samec.

Insolvenční správkyni a poradenským firmám Deloitte a Vyroubal Krajhanzl Školout tak nyní nic nebrání v zahájení prodeje novému vlastníkovi, což předchozí fáze řízení - moratorium a úpadek, neumožňovaly.

Podle slov dosavadních zájemců má sklárna budoucnost
O uzavřenou sklárnu projevila zájem už desítka investorů. Mimo jiné i novoborský podnikatel a majitel sklárny v Harrachově František Novosad.

"Myslím si, že podnik má budoucnost, měl by se o něj ale postarat někdo z místních sklářů, někdo, kdo má ke sklu i k regionu vztah," řekl Novosad. Spolu s bývalým ředitelem Crystalexu Miroslavem Šebestou chtějí získat závody v Novém Boru, kde plánují zaměstnat 700 až 800 lidí, a v Karolince na Vsetínsku, kde by mohlo najít práci kolem stovky sklářů. Kolik za podniky nabídli, dnes Novosad sdělit nechtěl. Uplatnění by tak mohla znovu najít polovina bývalých zaměstnanců.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat