Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sklizeň jablek bude letos podprůměrná, u hrušek naopak rekordní

Ekonomika

  13:14
HOLOVOUSY - Letošní úroda jablek by podle posledního odhadu sklizně měla proti průměru minulých pěti let klesnout o 16 procent na 100.761 tun. Hlavním důvodem je propad úrody na Moravě kvůli jarním mrazům. Úroda hrušek by měla být rekordní. Řekl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. V meziročním srovnání by měla být sklizeň jablek sice o 27 procent vyšší, ale oba roky nelze porovnávat. Loni ovocnáři zažili výjimečně špatný rok, sklizeň byla nejnižší za 50 let.
Jablkobraní - ilustrační foto.

Jablkobraní - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ovocnáři z Moravy při odhadu k 1. září nahlásili propad úrody o třetinu na asi 24 000 tun. "Některé ovocnářské podniky na jižní Moravě letos nesklidí vůbec nic," řekl Ludvík. Jihočeské sady zase zasáhly letní bouře a krupobití. Chelčické Zemchebě, která je na jihu Čech největším ovocnářským podnikem, zničily asi 80 procent ovoce.

Na východě Čech bude úroda průměrná
Naopak východním Čechám se velké mrazy vyhnuly a úroda by měla být průměrná kolem 25 000 tun. "Kvalitu jablek však snížilo krupobití a i vyšší rozšíření strupovitosti," uvedl vedoucí ovocnářů Zemědělského družstva Dolany na Náchodsku Jiří Fišer.

V takzvané nestandardní sortě tak podle něj zřejmě skončí přes 30 procent sklizených jablek, zatímco obvyklý podíl je kolem 20 procent. Jablka jsou hlavním ovocným druhem v Česku a na celkové sklizni ovoce se podílejí více než 80 procenty.

ČTĚTE TAKÉ

Úroda hrušek v Česku by letos měla meziročně vzrůst více než dvojnásobně na 6 479 tun. Nárůst je dán vstupem nových výsadeb do plodnosti. Prostor pro české hrušky na trhu je, protože hodně se jich do Česka dováží, uvedl Ludvík. Sklizeň jablek i hrušek v současné době by měla skončit do konce října.

V plném proudu je i výkup jablek na moštové a průmyslové zpracování. Sezona moštových jablek začala dříve než obvykle, výkup začal již na začátku srpna. Ceny ve výkupu od malopěstitelů se pohybují mezi 1,40 až 1,80 koruny za kilogram a jsou na úrovni loňského roku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat