Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škoda Auto odkládá svou asijskou expanzi

Ekonomika

  17:29
FRANKFURT - Automobilka Škoda Auto zatím odložila expanzi na trh jihovýchodní Asie a počká, až se tamní trh zkonsoliduje. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf Škody Reinhard Jung. Konkurence tam ale podle něj natolik snížila ceny, aby prodala co nejvíce, že vstup na trh je teď velmi riskantní.

"Zatím jsme tu záležitost odložili a počkáme na proces konsolidace. Tamní trh potřebuje minimálně rok na to, aby se zlepšil, než bude jasné, jací hráči zůstávají ve hře," řekl Jung. Škoda je součástí koncernu Volkswagen, který je největším výrobcem automobilů v Evropě.

Šéf Škody chtěl najít na tamním trhu partnera, který má výrobní kapacity a kde by Škoda mohla kompletovat automobily. Konkurence ale podle něj natolik snížila ceny, aby prodala co nejvíce, že vstup na trh je teď velmi riskantní.

Volkswagen minulý týden sdělil, že desetičlenné sdružení ASEAN podle něj nabízí značný růstový potenciál. Management firmy proto už v roce 2004 dostal mandát k tomu, aby začal jednat o vytvoření aliance s malajsijskou automobilkou Proton. Z jednání ale v roce 2007 sešlo a Volkswagen teď hledá alternativu.

Snahu o vstup na trh komplikují i rozdíly mezi jednotlivými zeměmi ASEAN. Zatímco v Thajsku se kupují hlavně vozy typu pick-up, v Indonésii jsou oblíbenější multifunkční auta. Kvůli vysokým dovozním clům, která dosahují až 80 procent, je navíc nutné vozy sestavovat až na místě.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...