Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škoda dodá do Turecka tramvaje za 2,6 miliardy

Ekonomika

  16:26
PLZEŇ - Škoda Transportation dodá 60 tramvají milionovému tureckému městu Konya. Ve výběrovém řízení plzeňský výrobce kolejových vozidel porazil pět firem mezi které patřil kanadský Bombardier, polskou Pesu nebo čínský podnik CNR Tangshan Railway Vehicles. Hodnota kontraktu přesáhne 2,6 miliardy korun.

Vítězný návrh tramvaje 28T, kterou Škoda Transportation dodá do Turecka. foto: Škoda Transportation

"Naše výrobky se v posledních letech prosazují na zahraničních trzích. Tramvaje uspěly v maďarském Miškolci, metro v Petrohradu, dvoupodlažní jednotky na Ukrajině, lokomotivy jezdí na Slovensku," uvedl ředitel plzeňské Škody Transportation Josef Bernard.

Návrh designu tramvaje 28T, kterou Škoda Transportation dodá do Turecka.
Návrh designu tramvaje 28T, kterou Škoda Transportation dodá do Turecka.

Další designové návrhy plzeňského modelu 28T.

Právě s pětičlánkovou tramvají, dodávanou také do Miškolce, uspěla Škodovka v Turecku. Podle Bernarda především díky technickému provedení, ceně i termínům dodání. Designově zkrášlí vnější plášť modelu 28T orientální prvky v tmavě modré barvě.

"Turecko je velmi rychle rostoucí trh, kde se počítá s významnými investicemi do městské dopravy také v dalších velkých městech, jako je Bursa, Gaziantep, Izmir nebo Adana. Turecko je také vstupní branou do dalších blízkovýchodních zemí," řekl viceprezident pro obchod Škody Transportation Zal Shahbaz.

ČTĚTE TAKÉ:

Konya, sedmé nejlidnatější město Turecka v centrální Anatolii, hraje stále důležitější roli v tamním hospodářství. Škodovka tam dodá více než 30 metrů dlouhé, plně klimatizované a stoprocentně nízkopodlažní tramvaje, které splňují nejnovější evropské normy, řekl Bernard. Konya má nyní 21 kilometrů tratí, které obsluhuje 20 starších vozidel zakoupených na počátku 90. let 20. století v Kolíně nad Rýnem.

Město Konya v centrálním Turecku.

Město Konya v centrálním Turecku.

Na tureckém trhu uspěla nedávno i Škoda Electric, dceřiná firma Škody Transportation, která tam dodává kompletní elektrické pohony pro 80 nových lokomotiv společnosti Hyundai Rotem za dvě miliardy korun. V letech 2007 a 2008 tam vyvezla elektrovýzbroje pro lehká kolejová vozidla pro dopravní podnik v Istanbulu za více než 200 milionů korun.

Celá skupina Škoda Transportation plánuje letos stejné tržby jako loni, tedy přes 16 miliard korun. Ziskovost silného středoevropského výrobce lokomotiv, vlaků, tramvají, trolejbusů a vozů metra má zůstat na loňské úrovni, tedy kolem 20 procent tržeb. Zatímco loni vyvezla 45 procent produkce, letos počítá se 60 procenty.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat