Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Každý zaměstnanec Škody Auto dostal bonus 80 tisíc a k tomu vyšší mzdu. Krizi navzdory

Muž s respirátorem před závodem Škoda Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž s respirátorem před závodem Škoda Auto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

MLADÁ BOLESLAV/PRAHA I když prodeje aut padají, na dohodnutém růstu mezd ve Škodě Auto se nic nezměnilo. Mzdy i odměny v dubnu vzrostly o 5,7 procenta. K tomu přišlo minulý týden zaměstnancům i mimořádných 80 tisíc korun. To je zcela odlišná situace od řady dalších firem, kde naopak zaměstnanci přistupují na dočasná snížení mezd nebo zrušené odměny, případně dostávají jen náhradu mzdy, pokud o práci přišli docela.

Vyplácené bonusy včetně povinných odvodů znamenají pro firmu více než 3,5miliardový výdaj v době, kdy šest týdnů stála výroba úplně a poslední dva týdny jela jen na necelou polovinu kapacity. Škoda je ovšem nejziskovější firmou v Česku. V roce 2018 vydělala 29 miliard korun čistého, o rok dřív 32 miliard. Loňská čísla zatím nebyla zveřejněna, firma je měla oznámit na konci března, dosud tak neučinila.

Koronakrize dopadla na Škodu Auto tvrdě. Nejprve pocítila propad prodeje na čínském trhu, nyní se potýká s propadem v Evropě. Například v Česku v dubnu prodala polovinu toho, co před rokem. Navíc šest týdnů její české závody stály. A to vše v době, kdy začala nabízet novou generaci stěžejního modelu Octavia, který dlouhodobě tvoří zhruba 40 procent produkce.

Silné odbory

Odměny vyjednaly silné škodovácké odbory. Ty se nezdráhají vyhrožovat stávkou a každý rok dosáhnou na růst mezd, který je obvykle vyšší, než je český průměr. Kromě samotného zvyšování mezd a odměn a mimořádných bonusů dojednávají i nárůst například u příspěvků na penzijní spoření. Na to Škoda zaměstnancům přidává 1300 korun měsíčně.

Škoda Auto obnovila výrobu. Zavřená byla kvůli pandemii od 18. března.
Škoda Auto obnovila výrobu. Zavřená byla kvůli pandemii od 18. března.

Odměny škodovákům 80 tisíc korun jsou relativně malé oproti tomu, co dostávají zaměstnanci jiných značek koncernu. Ve Volkswagenu jde v přepočtu o 136 tisíc, v Audi o 107 tisíc, v Porsche pak dokonce o 270 tisíc korun.

Díky růstu mezd ve Škodě i rekordnímu bonusu (loni šlo o 65 tisíc korun) si škodováci vydělali i více než loni, třebaže ve velké míře zůstávali doma se 75 procenty mzdy. Automobilka v dubnu vyráběla jen poslední čtyři dny měsíce, navíc v omezeném nasazení. Odboráři zdůrazňují, že oněch 75 procent se počítá i z odměn a dalších složek mzdy, proto i takto krácená výplata je ve výsledku stejná jako číslo ve mzdovém výměru.

Zaměstnanci tak za duben našli na výplatních páskách více než sto tisíc korun. Podle ankety odborářů mezi zaměstnanci je mimořádný bonus obvykle používaný například na nákup dovolené. Letos tomu ale bude nejspíše jinak. Průměrný výdělek tarifních zaměstnanců ve firmě už třetí rok přesahuje po započítání odměn 50 tisíc korun měsíčně.

Další mimořádné výplaty je letos čekají ještě dvakrát. Jako odměnu dostanou ještě 1,3násobek mzdy včetně osobního ohodnocení, první polovina přijde s výplatou za červen jako přilepšení před dovolenou, druhá s tou za listopad. Navzdory nadprůměrným mzdám se Škodě nedaří v Česku najít pro své závody dostatek zaměstnanců. Pracují v nich proto i tisíce cizinců.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...