Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG - plnohodnotné SUV s drahými zbytečnostmi

Ekonomika

  12:55
PRAHA - Pohon všech kol a dieselový motor je pro Yetiho logickou volbou. A s automatem by mohl dávat ještě více smyslu. Radosti a starosti - mezi klady patří povedená kombinace motoru a převodovky; schopnosti na silnici, ovšem jsou zde i problémy - nevypínatelné ESP; hluk v interiér a přehnaná cena​.

"Má to aspoň automat?" zněla otázka kolegů, když jsme přivezli do redakce další auto, které nemá v popisu práce zajíždění okruhových rekordů. Můžete si myslet, že jsme zlenivěli, ale když trávíte více než hodinu denně pojížděním po Praze, přestane vás práce se spojkovým pedálem brzy bavit...

Pokud jste toužili po SUV Škoda Yeti s dieselovým motorem, pohonem všech kol a automatickou převodovkou, měli jste do poloviny letošního roku smůlu.

Škoda Yeti.

Škoda ale rozšířila nabídku o nové pohonné jednotky (mimo jiné o benzínový motor 1.4 TSI o výkonu 122 koní) a přihodila právě i šestistupňový dvouspojkový automat DSG k verzi 2.0 TDI 4x4. Automatickou převodovku ale jinak dostanete jen k benzínovému motoru 1.2 TSI, který pohání pouze přední kola.

Naftový motor 2.0 TDI se vstřikováním common-rail žádnou velkou novinkou není a dvouspojková automatická převodovka DSG také ne. Ani pohon všech kol obstarávaný mezinápravovou spojkou Haldex čtvrté generace není nic revolučního. Spojte však toto všechno dohromady a máte pro škodovku úplně nové auto. Vedle modelu Yeti tuto možnost dostaly i modely Octavia a Superb.

Yeti

SUV Škoda Yeti asi nějak zvlášť představovat nemusíme, protože krom nového druhu pohonu se na exteriéru nebo pod kapotou nic zásadního nemění. Pořad je to tedy na poměry škodovky odvážné auto. Sice už se Yeti v českém provozu zabydluje, ale stále je dost výrazný a lidé si ho všímají mnohem více než běžných a nenápadných octavií, fabií a superbů. Jestli toužíte po nenápadnosti, není tedy prozatím Škoda Yeti zrovna dobrou volbou. Ale tak už to v kategorii SUV bývá, tato auta jsou více na očích.

Jízda

Rozhodování mezi automatem a manuálem je hodně záležitostí osobních preferencí. Trochu se ale podivuji nad přístupem lidí, kteří vykřikují, že by automat nikdy nechtěli, protože by se za volantem nudili a v autě by prý i usnuli. Každý si samozřejmě musí rozhodnout sám, co mu vyhovuje a co chce, ale dovolím si tvrdit, že Škoda Yeti není od toho, aby se v ní člověk namáhal. Od takového auta tedy očekávám, že bude co nejvíce úkonů spojených s dopředným pohybem provádět samo – včetně řazení.

Automatická převodovka dokáže obyčejné auto radikálně proměnit - obecně k lepšímu. Pamatuji si, a teď mi promiňte, že sem tahám úplně jiné auto, že například Peugeot 5008 mi právě s automatem přišel mnohem snesitelnější a vlastně velmi dobrý. A to samé se dá říci třeba o Passatu CC a dalších.

Zkrátka, v takovém autě řadit nechci, protože větším potěšením za volantem těchto aut je to, že po vás nic nechtějí. Proto mi třeba řazení v Toyotě RAV4 D-4D nebo Volvu S60 D3 přišlo vysloveně obtěžující.

Jízda v autě (ilustrační foto)

Škoda Yeti není výjimkou. Když jsme testovali čtyřkolku s dieselem, pořád jsem si říkal, jak by to s automatem bylo takové úplnější a použitelnější auto. Ne snad, že by řazení manuální šestistupňové převodovky bylo nepřesné nebo obtížné. Jenže práce se spojkou je činnost, kterou s postupujícím věkem a najetými kilometry raději přenechávám elektronice a počítačům.

Dobře, existují výjimky, ale Renault Clio RS nebo BMW M3 jsou auta, která po manuální převodovce přímo volají. Taková auta vyžadují, abyste se v nich zapotili, abyste si zasloužili každý centimetr asfaltu. Škoda Yeti ale přece nic takového v popisu práce nemá. Je to svým způsobem sluha, který se má zapotit za vás.

Přitom ani s automatickým řazením nepřijdete o potěšení z jízdy, které Yeti nabízí. Převodovka totiž funguje rychle, přesně a celkem intuitivně. Sice by jí slušela tlačítka na volantu, která by vás ještě více zapojila do děje, ale to přenechme Fabii RS či Octavii RS. I tak si můžete páku přesunout do manuálního režimu a krátkými impulsy dávat převodovce pokyn, co má dělat.

Škoda Yeti je pátou modelovou řadou značky Škoda, která se začne prodávat v průběhu léta. Automobil s pěti místy nabídne prostor pro zavazadla o objemu až 1760 l.

Kdo je na DSG koncernu Volkswagen zvyklý, ví, že se řadí neintuitivně od sebe "nahoru" a k sobě "dolů". Je to ale trochu proti přirozenosti.

Závodní auta používají zpravidla obrácený mechanismus, protože při zpomalování a odřazování vás síla tlačí dopředu a proto je jednodušší udělat pohyb rukou stejným směrem než proti. A to samé platí pro akceleraci a řazení nahoru. Přirozenější je zatáhnout k sobě.

I když jako celek fungune motor 2.0 TDI s převodovkou DSG dobře, nemohu se ubránit takovému zvláštnímu pocitu, že se Škoda snaží málo motory a převodovky doladit. Nedávno jsem jezdil s VW Touran rovněž s dieselem a automatem DSG a přišlo mi, že Volkswagen řadil přirozeněji – jako by poslouchal myšlenky. Převodovka v Yetim občas zaváhá s podřazováním po prudkém přidání plynu a jindy to zas s horlivostí přehání a nechá motor zbytečně vytáčet.

Kolik vlastně Škoda stojí?

Testovaný Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG byl možná až zbytečně "převybaven". K základní ceně 708 800 korun, která ještě vzhledem ke schopnostem a kvalitám auta nepůsobí tak nepatřičně, proto připočítávejte další desetitisíce za zbytečnosti.

Potřebuje někdo panoramatické střešní okno za 30 000 korun? Kožené sedačky za 47 000 korun? Navigaci za 48 000 korun? Parkovacího "autopilota" za 20 000 korun?

Tato konkrétní škodovka tak stojí skoro 950 000 korun, což je opravdu hodně. Přitom většina těchto věcí auto lepším neudělá.

Spotřeba testovaného vozu se pohybovala od 7 do 7,5 litru na 100 km, ale pokud budete na dálnicích pravidelně udržovat tempo kolem tachometrových 140 km/h, vzroste přes 8 litrů.

Ve Volkswagenu se mi nestalo, abych v duchu křičel na převodovku "tak už zařaď!". Ve Škodě Yeti je ale takové zbožné přání na denním pořádku. Aby to ale neznělo špatně – v porovnání s konkurencí mimo koncern VW má Yeti snad nejlepší automat, jaký dnes na trhu můžete dostat.

Měření

Škodu Yeti 2.0 TDI jsme vzali i do Mostu na polygon. A podle počasí jsme docela rádi, že má pohon všech kol. Opět tu na nás čekala vrstva ledu pokrytá sněhem. Naměřené hodnoty proto zas berte s rezervou. Na ledu a sněhu jsme naměřili zrychlení z 0 na 100 km/h za 11,59 sekundy. Škoda slibuje 10,2, ale prakticky až do nějakých 50 km/h se Yeti potýkal s prokluzováním kol – na takovém podkladu klouže i čtyřkolka.

Brzdná dráha opět působí spíše komicky – ze 100 km/h jsme zastavili po 7,39 sekundy na 101,35 metru. I na mokru obvykle auta zastaví na méně než 45 metrech... Do pružného zrychlení z 50 na 80 km/h na trojku se nepříznivé podmínky už tolik nepromítnou a Yeti tuto disciplínu zvládl za 3,96 sekundy.

Čas na kolo by možná byl i lepší než 54,96 sekundy, ale nevypínatelné ESP neustále krade autu rychlost a nedovolí ani malé a snadno kontrolovatelné zklouznutí. Zas tak přísná by škodovka být nemusela a aspoň u svého off-roadu by mohla plně vypínatelné ESP nabídnout.

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG na silnici funguje přímo skvěle. Nemáte pocit, že řídíte SUV – Yeti se chová jako obyčejné auto. Nenaklání se, při brzdění se mu nepotápí předek a je velmi obratný. Řízení je příjemně tuhé a rychlé, i když velkou odezvu neposkytuje. Při delší cestě ale narazíte na pár méně příjemných záležitostí.

Auto je poměrně tuhé a tvrdé a také dovnitř proniká více hluku od větru, kol a motoru. Převodovka by klidně snesla delší převod pátého a šestého stupně, což by pomohlo v dálničních rychlostech akustickou pohodu uvnitř vozu zvýšit. Motor má síly dost, i když o třicet koní výkonnější provedení by poměrně těžkému Yetimu slušelo. To se ale s automatem nedělá.

Je prvním svého druhu. Tedy alespoň prvním stvořeným pod křídly boleslavské Škodovky ...

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

Verdikt

Škoda Yeti nezapře, že je to skutečně osobité auto, ať už máte pod kapotou cokoli. Nyní se ale ve verzi 2.0 TDI 4x4 DSG stalo skutečně plnohodnotným SUV. Pohon všech kol spojený s dieselem a automatem je dnes na trhu prakticky nutnost, tak doufejme, že Škoda rozšíří nabídku o další verze s pohonem 4x4 a s automatem, protože Yeti je s ním pak ještě příjemnější a smysluplnější.

Měření a technické údaje

Naměřené hodnoty

Podmínky při testu                          led a sníh, 0°C
0-100 km/h (s)                                  11,59
50-80 km/h na x.stupeň (s)                             3,96 na 3. st.
100-0 km/h (s)                                   7,39
100-0 km/h (m)                                 101,35
Spotřeba v testu (l/100km)                                   8,9
Čas na kolo (s)                                54,96                                                         

Motor

Konstrukce                   řadový čtyřválec
Palivo                     motorová nafta
Rozvod                            DOHC
Plnění          přeplňování turbodmychadlem
Uložení                       vpředu napříč
Zdvihový objem (cm3)                             1968
Kompresní poměr                           16,0 : 1
Vrtání x zdvih (mm)                      81,0 x 95,5
Převodovka           šestistupňová dvouspojková DSG
Poháněná kola                                      všechna čtyři                               

Výkon a spotřeba

Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)                 103 / 140 v 4200 ot./min.
Točivý moment (Nm)                 320 v 1750 až 2500 ot./min.
Výkon/hmotnost (k/t)                                  90
Nejvyšší rychlost (km/h)                                 187
0-100 km/h (s)                                10,2
Spotřeba paliva (l/100 km)                           7,6 / 5,8 / 6,5
Objem nádrž(l)                                                           60                                                         

Rozměry a hmotnosti

Délka (mm)                   4223
Šířka (mm)                  1793
Výška (mm)                  1691
Rozvor náprav (mm)                  2578
Provozní hmotnost (kg)                  1555
Celková hmotnost (kg)                  2100
Hmotnost přívěsu nebrzděného (kg)                   700
Hmotnost přívěsu brzděného (kg)                  2000
Zavazadlový prostor (l)              405 - 1760                     ´        

Ceny

Základní cena modelu                                                362 800 Kč
Základní cena test. verze                            708 800 Kč

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat