Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štědré Vánoce ve Škodovce: zaměstnanci dostanou skoro 100 tisíc korun

Ekonomika

  9:11
PRAHA - Už tradičně vysoké vánoční odměny zaměstnanců automobilky Škoda budou letos ještě vyšší. Vedle své běžné mzdy, která je v průměru přes 50 tisíc korun, dostanou dvě třetiny mzdy jako odměnu a navíc dalších 12 tisíc korun za výkon. V průměru tak půjde o částky blížící se sto tisíci korunám.

Výroba Škody Octavia v továrně Škoda Auto v Mladé Boleslavi. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Mzdy v Škodě proti loňsku výrazně vzrostly.

„V Mladé Boleslavi máme růst mezd o 20 procent a v Kvasinách dokonce o více než 30 procent. A to vše při vědomí, že už po novém roce zahájíme další kolektivní vyjednávání o mzdách,“ říká v týdeníku Škodovácky odborář znovuzvolený šéf odborářů firmy Jaroslav Povšík.

Proti loňským vánocům jde výrazné zlepšení. Samotná mzda se zvýšila o 12 procent, loni byl jako bonus vyplácen nižší bonus a odměna za výkon byla 10 tisíc korun.

Letos už půjde pro zaměstnance Škody o druhou nadstandardně vysokou mzdu. Před letními dovolenými dostali navíc 30 tisíc korun jako odměnu za výsledky firmy a dalších sedm tisíc jako mimořádný bonus. Předvánoční výplata je tak takzvanou druhou polovinou odměn závislých na kondici automobilky.

Škoda patří mezi největší zaměstnavatele v Česku. Navzdory nadprůměrným odměnám se potýká s nedostatkem pracovníků. Například ve svém závodě v Kvasinách musí firma ve větší míře zaměstnávat cizince, aby dokázala vyrábět v požadovaném tempu.

Automobilka své české kapacity vytěžuje naplno a nestačí pokrývat poptávku. Chystá se proto stavba nového výrobního závodu, ten už ale kvůli nedostatku lidí nebude v Česku. Nejpravděpodobněji vznikne na Balkáně.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat