Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škodovka začala v Mladé Boleslavi vyrábět Octavii na CNG

Ekonomika

  6:00
MLADÁ BOLESLAV - Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dnes zahájila výrobu modelu Škoda Octavia G-Tec s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Vůz se začne prodávat na začátku června, firma počítá s tím, že letos by se jich mělo prodat asi 500.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zahájila 26. května výrobu modelu Škoda Octavia G-Tec foto: ČTK

Příští rok by se mělo prodat asi 1000 vozů vozu Octavia G-Tec, model je určen hlavně pro firemní zákazníky, řekl šéf prodejní organizace Škoda Auto ČR Luboš Vlček. Pro zahájení výroby modelu Škoda zprovoznila novou testovací halu, do které investovala pět milionů eur (asi 135 milionů korun).

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zahájila výrobu modelu Škoda Octavia...

Octavia G-Tec bude stát nejméně 433.900 korun, což je o 99.000 korun více, než je cena základního modelu. O vůz s pohonem na stlačený zemní plyn už projevili zájem první firemní zákazníci, kapacita nové testovací haly je 25 vozů denně. "Vnímáme výrazný zájem od korporátní klientely a tyto zákazníky chceme uspokojovat okamžitě po náběhu," řekl ČTK Vlček. Octavia G-Tec a Octavia Combi G-Tec budou od června po České republice postupně uvedeny do 14 evropských zemí.

Podle náměstka ministra životního prostředí Jana Kříže je zavádění alternativních vozidel velmi vítané. "Chceme podpořit změnu regulatorního rámce tak, aby vozidla tohoto typu měla co největší uplatnění na trhu," řekl. Podle Vlčka by bylo vhodné po vzoru jiných evropských zemí zavést pro auta s pohonem na zemní plyn výhody, například jim umožnit jízdu v pruhu pro autobusy a vozidla záchranné služby nebo možnost parkování v centrech měst. "V oblasti CNG máme platnou podporu na spotřební daň. Je aktuálně platná minimálně do roku 2020. Přáli bychom si, aby to tak zůstalo, a pokud možno, aby to bylo prodlouženo," dodal.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zahájila výrobu modelu Škoda Octavia...

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc uvedl, že by v následujících deseti letech měly být připraveny podmínky pro masový vstup aut s pohonem na CNG na český trh. Automobilka Škoda Auto by uvítala také vstřícnější regulaci vyhlášek v souvislosti s omezením pro vozy s pohonem na zemní plyn v ČR. "Je otázkou, proč v Německu nebo v Rakousku není problém s vjezdem například do podzemních garáží a u nás ano, když mají podobné bezpečnostní standardy," řekl Michal Kadera ze Škody Auto.

Octavia G-Tec, která je po Citigo druhým modelem značky na zemní plyn, ujede čistě na CNG 410 kilometrů. Při provozu na benzin umožňuje plná nádrž dojezd 920 km. Na jedno natankování obou paliv tak Octavia G-TEC ujede až 1330 kilometrů bez zastávky u čerpací stanice. Palivové nádrže na CNG jsou umístěny pod podlahou zavazadlového prostoru a ubírají mu zhruba 130 litrů. Zavazadlový prostor pojme 460 litrů u liftbacku a 480 u kombi.

Octavia G-TEC

Octavia G-TEC je poháněna přeplňovaným motorem 1,4 TSI o výkonu 110 koní. Ten je schopen spalovat jak benzin, tak CNG. Součástí technických opatření modelu je ekologický paket Green tec se systémem Start-Stop a rekuperací brzdné energie. Agregát splňuje emisní normu Euro 6. Verze Octavia Combi G-TEC bude stát od 466 900 Kč, tedy o 102.000 Kč nad základním modelem. Škoda Auto od roku 2012 prodala 1900 vozů na zemní plyn, z toho 1300 loni. To je 0,14 procenta z celkového loňského prodeje. Spotřeba stlačeného zemního plynu pro automobily se loni v Česku zvýšila meziročně o 44 procent na zhruba 22 milionů metrů krychlových. Za posledních pět let se ztrojnásobila. Nejčastějším důvodem pořízení CNG vozidel je podle Českého plynárenského svazu (ČPS) výrazné snížení nákladů na provoz. Cena CNG je zhruba poloviční oproti benzinu či naftě. Podle ČPS se firemní CNG vozové parky rozšíří právě ve chvíli, kdy Škoda Auto uvede na trh Octavii s pohonem na CNG. Octavia je dlouhodobě nejprodávanějším autem v Česku a ve většině případů slouží právě ve firemních flotilách jako služební vozidla. Nyní je v Česku 52 čerpacích stanic pro automobily s pohonem na zemní plyn.


Mladoboleslavská Škoda Auto vytvořila v prvním čtvrtletí provozní zisk 185 milionů eur (5,08 miliardy Kč), což je meziročně nárůst o 65,2 procenta. V příštích letech chce firma dále růst a zvýšit světové prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...