Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skončí i server Ulož.to? Od megauploadu se prý liší

Ekonomika

  20:01
PRAHA - Největší tuzemský server pro sdílení souborů Ulož.to se neobává podobného postihu jako v případě americké jedničky megaupload.com. Oba servery se podstatně liší, uvedl spolumajitel Jan Karabina.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Naopak podle odborníka na internetové právo a soudního znalce Vladimíra Smejkala by český stát zasáhnout mohl.

Megaupload podle Karabiny nemazal uživatelská data, která nahlásili vlastníci autorských práv a požadovali jejich odstranění. Navíc odměňoval uživatele, kteří tyto soubory na server nahrávali.

"To je samozřejmě jednání, od kterého se chceme distancovat. Ulož.to funguje v rámci právního řádu ČR a jakékoliv zjištěné přestoupení ve sdílení materiálů autorských okamžitě mažeme," řekl Karabina.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Smejkala se ale i v případě webů jako je Ulož.to může jednat o návod a pomoc při páchání trestného činu porušování autorských práv. "Je zvláštní, že přes všeobecně známou existenci podobných českých serverů se všichni tváří, jako že se nic neděje," podotkl.

Americké úřady se ve čtvrtek rozhodly uzavřít megaupload.com kvůli porušování zákonů o ochraně duševního vlastnictví. Zablokovaný server měl způsobit vlastníkům práv škodu půl miliardy dolarů. Jako odvetu napadla hackerská skupina Anonymous weby některých státních institucí a velkých vydavatelství, například ministerstva spravedlnosti, FBI nebo Warner Music.

Odpovědnost nesou uživatelé

Koncepce datového úložiště Ulož.to je stejně jako u YouTube nebo Facebooku podle Karabiny postavená na volném sdílení obsahu veřejností. "Uživatelé sem mohou nahrávat libovolný obsah, nesou však plnou odpovědnost za jeho nezávadnost," uvedl. Smluvní podmínky podle něj výslovně zakazují nahrávání souborů, které porušují autorská práva.

Server Ulož.to vypadl z ankety Křišťálová lupa.

Server Ulož.to vypadl z ankety Křišťálová lupa.

O mazání závadného obsahu se stará speciálně vyčleněné oddělení, v případném trestním řízení pak server úzce spolupracuje s policií. Karabina upozornil, že megaupload byl zablokovaný podle amerického práva, které se od evropského v mnoha aspektech liší.

Razie proti megauploadu dopadne podle předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše i na české uživatele. "Nejen, že bude nedostupná řada seriálů či dokumentů, které televize nevysílají, především ovšem přestal megaupload fungovat jako služba.

Řada českých firem jej používala jako elegantní způsob, jak sdílet svou tvorbu. Teď přišly o své produkty i o cestu, jak je dostat ke svým zákazníkům," uvedl. O megauploadu je podle něj známo, že postupuje v souladu se zákonem, přesto byl trnem v oku zájmům amerického nahrávacího průmyslu.

Ke smazání tzv. DNS záznamů v doménovém registru, a tím znepřístupnění webu, jako v případě megaupload.com, by podle výkonného ředitele CZ.NIC Ondřeje Filipa mohl CZ.NIC jako správce registru přistoupit i v Česku, ale pouze na základě rozhodnutí některého ze soudů nebo orgánů činných v trestním řízení. Podle něj ale může k zablokování obsahu dojít nejen ze strany registru, ale i poskytovatele hostingu, poskytovatele připojení k internetu nebo registrátora.

Podobné střety státu, který se snaží internetové prostředí regulovat, a internetové komunity budou podle odborníků stále častější. Antivirové firmy označily tzv. hacktivismus, tedy hackerské útoky k prosazení ideologických a politických cílů, jako jeden z hlavních trendů pro letošní rok.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat