Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ŠKOP: Klienty zajímá Řecko... a Řecko

Ekonomika

  9:04
Klienty Société Générale tento týden zajímají odpovědi zejména na dvě otázky. První z nich se týká sociálního napětí v Řecku, respektive zda se nějak výrazněji zvyšuje, či nikoliv. Druhá otázka je, zda politici v eurozóně jsou schopni konečně vybudovat silný záchranný štít, který by uklidnil trhy.

Dluhová krize v Řecku foto: Shutterstock

Pokud jde o sociální napětí v Řecku, středa nám poskytne určitou indikaci, jestli dochází ke zhoršení, či nikoliv. V neděli večer totiž řecký kabinet diskutoval snižování počtu pracovníků ve veřejném sektoru. A odbory poté svolaly na středu stávku. Jak velká tato stávka bude a kolik nepokojů přinese, nám dá i odpověď, zda se sociální situace v Řecku dále zhoršuje.

Odpověď na druhou otázku je poněkud složitější. Německo a další menší země nechtějí dále zvyšovat své podmíněné závazky, ECB pak nechce poskytnout současnému fondu EFSF finanční páku, čímž by se zvýšila jeho finanční síla, aniž by byla zvýšena samotná velikost. Eurobondy jsou problematickým řešením, protože vyžadují změnu Maastrichtské smlouvy a německé ústavy.

Navrhované "stabilizační" dluhopisy, které by obešly výše zmíněné problémy, ale na vytvoření dostatečného záchranného valu nepostačí. Takže nakonec bude potřeba EFSF verze 3.0 (v současnosti prochází evropskými parlamenty verze 2.0), jejíž struktura by se měla vytvořit do konce roku.

Tento fond může zmírnit tlaky finančních trhů na eurozónu, nicméně konec krize nepřinese. ECB tak bude dál muset agresivně nakupovat dluhopisy postižených zemí, což je prozatím nejefektivnější nástroj EMU na boj s krizí.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat