Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ŠKOP: Sazby porostou, ale až příští rok

Ekonomika

  9:33
Nejzajímavější domácí událostí týdne bude pro finanční trhy čtvrteční zasedání české centrální banky. Zatímco od evropského protějšku se zvyšování sazeb jen tak brzy nedočkáme, z ČNB se již ozývají první náznaky. Bylo by asi předčasné se o tom zmiňovat, kdyby to byl pouze jeden člen ze sedmičlenné bankovní rady. Ale když jsou už čtyři, je to většina.

Jen pro připomenutí, o kom se to vlastně mluví. Jsou to Kamil Janáček, Pavel Řežábek, Robert Holman a Eva Zamrazilová. Z komentářů nevyplývá, že by se úrokové sazby měly měnit již tento týden. To by bylo dost překvapivé. Otázkou spíše je, zda to bude do konce letošního roku, či až na začátku roku příštího. Zatím poslední prognóza centrální banky počítá s prvním zvýšením sazeb až ve druhé polovině příštího roku.

Například pan Řežábek zmínil, že současné nastavení úrokových sazeb neodpovídá krizové situaci, ve které se česká ekonomika nyní nenachází.

Předpokládejme, že i nadále bude docházet k oživení ekonomiky, která se tak dostane na svoji neutrální úroveň. To znamená, že inflace je ve svém cíli a reálná ekonomika není přehřátá ani nevykazuje známky ochlazení, prostě tak akorát.

Pak je nesmyslné, aby se sazby centrální banky nacházely na úrovni okolo jednoho procenta, měly by se spíše pohybovat někde mezi třemi až čtyřmi procenty.

A k těmto úrovním budou muset centrální bankéři ujít ještě dlouhý kus cesty. Kdy udělají první krok? Dle nás to bude na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat