Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ŠKOP: Zvýšení sazeb v Česku se blíží

Ekonomika

  7:00
Nejdůležitější domácí událostí tohoto týdne pro český peněžní a devizový trh bude zasedání centrální banky. Na posledních šesti ponechali centrální bankéři sazby beze změny a jejich klíčová sazba se stále nachází na extrémně nízké úrovni 0,75 procenta.
Peníze - ilustrační foto.

Peníze - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ačkoliv se může zdát být rozhodování bankovní rady v poslední době nudné, není to úplně pravda. V únoru totiž hlasovali pro zvýšení sazeb už tři bankéři z celkových sedmi a ke zvýšení sazeb tak nedošlo jen velmi těsně.

A jak tomu bude tentokrát? Jestřábí tábor, tedy členové bankovní rady hlasující pro zvýšení sazeb, byl zastoupen Evou Zamrazilovou, Kamilem Janáčkem a Robertem Holmanem. Tento tábor bude ve čtvrtek výrazně oslaben, Holmanovi skončil mandát a Kamil Janáček bude chybět. Takže z šesti přítomných členů zvedne ruku na sto procent pouze Eva Zamrazilová.

Pokud se podíváme do historie hlasování centrálních bankéřů, dalším jestřábem v bankovní radě byl Mojmír Hampl. To však stále k většině nestačí, a to ani v případě, že by nový člen bankovní rady Lubomír Lízal překvapil na svém prvním zasedání.

Podle mého názoru centrální banka ponechá sazby ještě beze změny a ke zvýšení sazeb přistoupí až na květnovém zasedání, kdy bude mít k dispozici novou prognózu.

Tento krok by však neměl být interpretován jako zahájení pravidelného cyklu utahování sazeb. ČNB bude spíše chtít naznačit, že je připravena reagovat na sekundární dopady vyšších cen ropy a dalších komodit. Zároveň ale ponechá sazby uvolněné, aby nepodkopla křehkému oživení nohy již na samotném počátku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat