Kromě toho čínské firmy stále více pronikají na americký kontinent jako přímí investoři do průmyslových firem. Například provozují přístavy na Long Beach nebo v texaském Galvestonu. Stále větší pronikání Číny do americké ekonomiky zvyšuje obavy u Američanů.
"Jestli nezačneme růst s potenciálem, který má tato země, tak tu máme další bezpečnostní krizi. Tou krizí bude, že Čína bude stejně tak silná jako my," prohlásil třeba nedávno republikánský kandidát na prezidenta Herman Cain a dodal: "Číňané budou vyvíjet stejně tak velkou a silnou armádu jako máme my. Mají o jednu miliardu lidí víc než my a drží 26 procent našeho dluhu. Myslíte si snad, že s nimi budeme schopní zpívat písně?"
ČTĚTE TAKÉ |
Číňané jsou si svého stále silnějšího postavení vůči USA vědomi a také ho začínají využívat. I když zatím jen slovně. Na stránkách čínského zpravodajského serveru China Daily se v posledních dnech objevují názory, co by USA měly dělat. Jedna z hlavních rad zní: "Skrouhněte vojenské výdaje."
Snížit výdaje, zvýšit daně
Aby se Amerika zachránila a neohrozila nesplácením svých závazků Čínu jako svého významného věřitele, měla by podle čínských komentátorů hlavně snížit výdaje a zvýšit daně. Oblastmi, kde si podle Číňanů naopak Američané nemohou dovolit škrtat, jsou sociální zabezpečení a zdravotní programy.
Důvod je prý jasný. Při současném ekonomickém zpomalení by tyto škrty znamenaly pro chudé Američany konec. "Kde si Amerika může dovolit škrtat, to jsou výdaje na armádu.
Infografika |
Amerika by si měla uvědomit, že doba imperialismu a kolonialismu je dávno pryč," míní komentátor China Daily Chan Tung-pching a dodává: "Spojené státy by měly přestat ostatním ve světě říkat, jak mají žít. Ať přestanou bombardovat Libyi a nechají tamní lid rozhodnout, jak sám chce žít."
Čína jako ekonomická velmoc číslo 1?
Oslabování americké pozice na mezinárodním poli by mohlo Číně pomoci i jinak. Rezervní měnový systém, který v současnosti stojí hlavně na americkém dolaru, se nejspíše bude muset změnit. Jako pravděpodobní kandidáti na další rezervní měny aspirují euro a čínský juan.
V průběhu uplynulých deseti let Čína z pohledu celkového objemu HDP nejprve předběhla Itálii, Francii, Velkou Británii a Německo. Vloni se jí podařilo předběhnout i druhou nejsilnější ekonomiku světa, Japonsko.
ČTĚTE TAKÉ: |
Odhaduje se, že pokud udrží současné tempo ekonomického růstu, tak do deseti let předběhne velikostí ekonomiky i světového lídra, Spojené státy.