Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Skupina G20 podpořila společný postup proti nadnárodním firmám. Chtějí minimální daň 15 procent ze zisku

Setkání G20. foto: Reuters

Benátky (Itálie) - Skupina G20 při setkání v Benátkách podle očekávání podpořila společný postup proti nadnárodním firmám, které daní zisky v daňových rájích. Ministři financí členských zemí podpořili plán na globální minimální daň ze zisku ve výši 15 procent. V závěrečném prohlášení členské státy také varují před ohrožením globálního oživování ekonomiky novými variantami koronaviru a zmiňují potřebu zjednat spravedlivý přístup k vakcínám.
  18:44

Německý ministr financí Olaf Scholz dříve řekl, že opatření o globální minimální dani ze zisku by mělo vstoupit v platnost co nejdříve. „Naším cílem je, aby dohoda vstoupila v platnost v roce 2023,“ uvedl. Poslední otevřené otázky se mají vyjasnit do letošního října, kdy se koná summit G20.

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15 procent

Celosvětové zdanění velkých nadnárodních firem alespoň 15 procenty ze zisku bývá označováno za mílový krok směrem k větší daňové spravedlnosti. Zatím jej schválilo 131 zemí. Tato minimální sazba by podle OECD mohla celosvětové daňové příjmy zvýšit o přibližně 150 miliard dolarů (3,3 bilionu Kč) ročně.

Evropská komise uvedla, že nová pravidla „vnesou spravedlnost a stabilitu do mezinárodního systému korporátních daní“ a že díky nim největší společnosti budou platit daně všude tam, kde podnikají. „Globální minimální daň ve výši nejméně 15 procent pomůže omezit agresivní daňové plánování a zastavit soutěž o co nejnižší korporátní daně“, uvedla také unijní exekutiva.

Změnu v globálním zdanění podpořili už začátkem června ministři financí skupiny nejvyspělejších zemí G7. Jde o první velkou úpravou globálních daňových pravidel za poslední generaci. Cílem je aktualizovat daňový systém tak, aby odpovídal digitálnímu věku. Hlavním požadavkem je, aby velké digitální firmy platily daně tam, kde podnikají, a ne tam, kde mají registrovány dceřiné společnosti.

Čína varuje státy G7: Časy, kdy globální rozhodnutí diktovala malá skupina zemí, jsou dávno pryč

Členové skupiny G20 také varovali, že ekonomické zotavení po pandemii covidu-19 "může negativně ovlivnit zejména šíření nových variant koronaviru a odlišné tempo očkování“. Vyzvali k rychlejší distribuci vakcín, ale žádné závazky v tomto ohledu neudělali.

Členy skupiny G20 jsou Argentina, Austrálie, USA, Kanada, Japonsko, Británie, Francie, Německo, Čína, Rusko, Indonésie, Indie, Itálie, Mexiko, JAR, Saúdská Arábie, Jižní Korea, Turecko a EU. Skupina představuje 80 procent světového hrubého domácího produktu a 75 procent globálního obchodu.

Nová pravidla pro globální daň ze zemí Evropské unie nepodpořily Irsko, Estonsko a Maďarsko, z mimoevropských států jde například o Keňu, Nigérii nebo Srí Lanku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat