130 let
Dušan Palcr, lobbista a spolumajitel česko-slovenské skupiny J&T

Dušan Palcr, lobbista a spolumajitel česko-slovenské skupiny J&T | foto: Richard CortésČeská pozice

Doporučujeme

Skupina J&T následuje Martina Romana. Investuje do ‚spící‘ evidence tržeb

Ekonomika
  •   13:30
PRAHA / KARLOVY VARY - I když po páteční přetahované ve sněmovně je jasné, že vláda do konce roku nestihne prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET), kolem divoce diskutovaného systému se už teď sbíhá řada firem z předního českého byznysu. Jako jedna z nich se přihlásila i česko-slovenská investiční skupina J&T.

Jak informovala MF DNES, společnost kupuje čtvrtinový podíl v karlovarské firmě Smart Software, která vyrábí online pokladní systémy. Takové, které by v případě zavedení elektronické evidence musel nakoupit každý živnostník v České republice.

Transakce je o to zajímavější, že dosud nepříliš známá firma z Karlových Varů se v médiích neobjevuje poprvé. Nedávno v ní totiž koupili podíl další velcí hráči jako bývalý šéf ČEZ Martin Roman, ekonom Michal Mejstřík nebo bývalý tajemník Českých drah Jan Veverka.

Babiš vykoupil hračkářství. Rozdá pět tisíc ‚registračních pokladniček‘

„Jedná se o zajímavou investiční příležitost. Ve hře je podíl na trhu, který může svou velikostí přesáhnout částku 1,5 miliardy korun,“ uvedl pro deník partner a podílník skupiny J&T Dušan Palcr.

Jejich propočty však zjevně počítají s tím, že evidence tržeb skutečně projde. V tuto chvíli Smart Service dodává pokladní systémy několika výrazným retailovým klientům jako tabákovým řetězcům Relay nebo kavárnám CrossCafe, jeho tržby ale v loňském roce i tak dosáhly jen něco málo přes deset milionů korun. Nejen J&T, ale i další výrazní investoři tedy sázejí na schopnost Sobotkovy vlády uskutečnit jeden z jejích stěžejních cílů.

J&T kupuje podíl od společnosti Touzimsky IT, v níž drží dvacet procent Mejstřík a po čtyřiceti procentech Roman a Veverkou ovládaná firma Touzimsky Capital. Tu Hospodářské noviny v minulosti spojovaly s kauzou zdravotních knížek IZIP, kde padlo několik trestních oznámení.

Zajímavá nevěsta pro někoho velkého

„My jsme investoři, nechceme vyrábět pokladny. Během dvou tří let můžeme získat kritickou masu klientů a může to být zajímavá nevěsta pro někoho velkého. Ale třeba nikdo nepřijde, budeme vydělávat deset patnáct milionů ročně a budeme mít z takové investice radost,“ uvedl Veverka po svém vstupu do karlovarské firmy pro magazín Reportér.

Kolik investiční skupina J&T za podíl Veverkovi s Romanem zaplatí, není jasné. Hovoří se však o investici v řádu desítek milionů, které by měly být rovnou použity na rozvoj firmy. Nejde o první startup, do kterého J&T vkládá peníze. Už v průběhu loňského roku založila kapitálový fond J&T Ventures, který má za cíl hledat na trhu zajímavé příležitosti. Za své působení investoval více než 40 milionů korun.

Ale zpět ke společnosti Smart Service, o které je koneckonců celou dobu řeč. Firma vznikla už koncem devadesátých let a na svých webových stránkách se chlubí produkty definovanými jako pokladní a retailové systémy. Nabízí také zařízení online pokladen, které v základní verzi s tabletem prodává za necelých pět tisíc korun.

Ministerstvo financí Andreje Babiše, které se elektronickou evidenci tržeb snaží prosadit, přitom počítá s jednorázovou daňovou slevou všem živnostníkům kvůli povinnému zavedení evidenčních systémů. Řeč byla o možnosti odpočtu konkrétně pěti tisíc korun.

Další v řadě

Zmíněné osobnosti českého byznysu rozhodně nejsou jediní, kdo si na EET brousí zuby. V Česku letos vznikla společnost Fiskal One Czech německého investora Klause Hornitscheka. Ten je významným hráčem na chorvatském trhu s registračními pokladnami.

Byl to přitom právě chorvatský model EET, který inspiroval Babišovo ministerstvo k zavedení evidence tržeb v Česku. Fiskal nyní na tuzemském trhu hledá českého partnera. Oslovit již měl například Vítkovice IT Solutions Jana Světlíka.

Firmy stráví 405 hodin nad daněmi. Česko je ve středu Evropy nejhorší

A větřit po příležitostech mají údajně i další chorvatští podnikatelé, kteří se točí kolem karlovarského miliardáře Milutina Periče, spolumajitele skupiny Slot Game. Ten vydělal na hracích automatech a videoloterijních terminálech.

Podle Reportéra uvažuje o zavedení vlastního systému evidence tržeb také společnost Sazka, nyní součást skupiny KKCG Karla Komárka mladšího. Pro ni by mělo jít o logický krok. Již nyní disponuje několika tisíci inteligentními sázkovými terminály s vlastním datovým připojením v trafikách po celé zemi. Při zavádění EET mají trafiky a další obchodníci přijít na řadu hned v druhé vlně, odhadem asi tři měsíce po restauracích.

Evidence tržeb zkrátka není téma jen pro politiky, ale také pro byznys. Pokud bude EET zavedena, trh s evidenčními systémy vzroste oproti dnešním číslům několikanásobně.

Autor: Tomáš Plhoň
  • Vybrali jsme pro Vás