Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

SkyEurope prodala 280.000 letenek na lety, které již neuskuteční

Lidé čekají na letišti u přepážky SkyEurope. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé čekají na letišti u přepážky SkyEurope. | foto: ČTK

PRAHA/BRATISLAVA Nízkonákladová letecká společnost SkyEurope prodala zhruba 280.000 letenek na lety, které kvůli pondělnímu ukončení činnosti již neuskuteční. ČTK to dnes řekl mediální zástupce SkyEurope Ronald Schranz. Společnost podle něj již nabízela letenky na období zimního letového řádu, tedy do jara příštího roku.

Zhruba tři čtvrtiny cestujících platily za letenky kartou a podle mluvčího by v rámci reklamace měli své peníze dostat od banky zpět. Zbytek by měl dostat náhradu v rámci pojištění smluvního prodejce nebo doufat ve vrácení peněz v rámci konkurzního řízení, které společnost čeká. "Dobrou zprávou v této špatné situaci je, že by velká část cestujících měla své peníze dostat zpět," uvedl.

Desítkám Slováků, kteří po krachu letecké společnosti SkyEurope Airlines uvízli v zahraničí, pomáhají zastupitelské úřady. Obrátili se na ně turisté v Itálii, Chorvatsku a Řecku, řekl ČTK mluvčí slovenského ministerstva zahraničních věcí Peter Stano. Aerolinky přerušily provoz v pondělí odpoledne, v noci na dnešek firma oznámila, že kvůli nedostatku financí míří do konkurzu.

"Předpokládáme, že krach SkyEurope se v zahraničí mohl dotknout několika set slovenských občanů," řekl novinářům Stano. Ministerstvo nebo velvyslanectví podle něj mohou klientům aerolinií hlavně poradit, jak řešit problémy s dopravou.

"Nemůžeme přebírat náklady a zodpovědnost za přepravu těchto lidí. Můžeme jim pomoci radou, případně zprostředkováním nějaké alternativní dopravy," řekl mluvčí. Italská ambasáda už podle Stana pomohla turistům zorganizovat náhradní autobusovou dopravu do vlasti. "Zaplatit si ji však museli sami lidé," dodal.

SkyEurope už v nočních hodinách klientům oznámila, že si musejí zajistit zpáteční let u jiné společnosti a na vlastní náklady. Peníze za letenky nezískají zpět ani všichni ti, kteří nestihli vycestovat a už měli letenky.

Podle mediálního zástupce SkyEurope Ronalda Schranze je takových letenek 280.000.

Individuálním cestujícím už své služby nabídly například České aerolinie nebo nízkonákladový přepravce Wizz Air. Ten uvedl, že bratislavští zákazníci SkyEurope, kteří měli cestovat v období září až 2009 až březen 2010, mohou letět do některých destinací z budapešťského letiště. Za jednosměrný let ale musejí navíc zaplatit 30 eur (asi 767 Kč) včetně poplatků.

Telefonickou linku pomoci pro pasažéry zavedla cestovní kancelář Satur nebo největší slovenský prodejce letenek pelikan.sk. "Na této lince budou agenti pomáhat s vyhledáváním náhradního spoje pro všechny cestující, kteří se ocitli v nepříjemné situaci. Linka je zřízena pro slovenský, český i maďarský trh," uvedla společnost na své internetové stránce.

Ukončení činnosti SkyEurope se dotkne i cestovních kanceláří. Klienty společnosti Koala Tours by tak měl podle portálu sme.sk v nejbližších dnech do Barcelony odvézt přepravce Danube Wings, náhradní řešení musí hledat i největší slovenská cestovní kancelář Satur.

"U zájezdů organizovaných naší cestovní kanceláří, kde byla zahrnuta letecká přeprava přes společnost SkyEurope, jsme pro všechny klienty zajistili, respektive pro ty, kteří se ještě v následujících dnech mají vrátit, zajistíme náhradní dopravu zpět na Slovensko, a to na náklady naší cestovní kanceláře," sdělila šéfka marketingu společnosti Satur Mária Gallová.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...